Kültür-Sanat aktörleri “Devamlı Bağlantılar” kapsamında Speed Dating’de bir araya geldi

8 Ekim 2019

Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu, kültür-sanat alanında hâlihazırda devam eden iş birliklerini sürdürülebilir kılmayı ve yeni bağlantıların kurulmasını hedefleyen etkinliklerin yer aldığı “Devamlı Bağlantılar” isimli iki günlük programını Kültür için Alan ve Avcılar ve Şişli Belediyeleri iş birliği ile gerçekleştirdi.

25-26 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşen programın öne çıkan etkinliklerinden “Speed Dating”, Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve uluslararası kurumlardan gelen 150’den fazla kültür-sanat aktörünü buluşturarak var olan bağlantıların güçlenmesi ve yeni iş birliklerinin doğması için fırsat sundu.

Katılımcılar, “Devamlı Bağlantılar” programının bitiminde 26 Eylül akşamı Hollanda Sarayı’nda düzenlenen geleneksel Kültür Sezonu Açılış Resepsiyonu’nda yeni kültür sezonunun açılışını birlikte kutladı. 2020 kültür sezonunda, bu alanda gerçekleştirilecek yeni programlarla birlikte Türkiye ve Hollanda’da yer alan kültür-sanat aktörlerinin alanında uzman kişi ve kurumlarla bağlarını güçlendirmesi ve bunları geleceğe taşıyabilmeleri hedefleniyor.

“Devamlı Bağlantılar” ana fikrini, Kasım 2017 – Şubat 2019 tarihleri arasında İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları, Hollanda Ankara Büyükelçiliği ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırma projesinden alıyor. Proje kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinden 19 şehirde gerçekleştirilen ziyaretlerle kültür ve sanat alanında ihtiyaçları belirlemek, yeni yerel bağlantılar kurmak, iş birliklerini geliştirmek ve Türkiye ile Hollanda arasındaki kültürel bağı güçlendirmek hedeflendi. Projenin ardından geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen “Sanat ve Kültür Yoluyla Bağlantılar Kurmak” başlıklı konferansta araştırma projesi kapsamında ziyaret edilen şehirlerin temsilcileri bir tartışma platformunda kültür-sanat alanında oluşacak yeni, sürdürülebilir işbirliklerinin yolunu açmak amacıyla bir araya getirildi. Bu kapsamda yürütülen çalışmaların bir sonraki adımı olarak “Devamlı Bağlantılar” programı araştırma projesi ve konferans ile temelleri atılan ve hâlihazırda devam eden iş birliklerinin derinleşmesine ve ayrıca yeni ve sürdürülebilir bağlantıların kurulmasına vesile olmayı amaçlıyor.

Kültür-Sanat Aktörleri “Speed Dating” İle Bir Araya Gelerek Güçlendi

Speed Dating, birçok insanın aynı anda, kısa sürelerde diyalog kurmasını sağlayan bir yöntem. Türkiye’de ilk defa kültür ve sanat aktörlerini bir araya getirmek için “Devamlı Bağlantılar” programı kapsamında uygulanan Speed Dating yöntemi, sanatçıları, kültür kurumlarını, yerel yönetimleri ve fon sağlayan kamu kuruluşlarını yüz yüze görüştürerek kurum ve kişilerin buluşmasına, birbirlerini güçlendirmesine ve yeni fırsatların doğmasına olanak sağlamayı amaçladı.

17 kurumun katılımıyla gerçekleşen Speed Dating etkinliğine bu kurumların temsilcilerinin yanı sıra, araştırma projesi ve “Sanat ve Kültür Yoluyla Bağlantılar Kurmak” konferansı ile bağlantı kurulan kişiler, İstanbul’un kültür-sanat aktörleri ve açık çağrı ile katılım sağladı.

Speed Dating’de yer alan kurumlar arasında ABD İstanbul Başkonsolosluğu, Anadolu Kültür, Avusturya Kültür Ofisi, Beşiktaş Belediyesi, British Council, Creative Industries Fund NL, Dutch Culture, EUNIC Cluster Istanbul (European Union National Institutes for Culture), European Cultural Foundation, Türkiye Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institute İstanbul, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Kültür için Alan, SAHA Derneği ve Tarabya Kültür Akademisi bulunuyor. Speed Dating’in yanı sıra program kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik atölye çalışmaları, söyleşiler, toplantılar ve Kültür için Alan’ın kapasite geliştirme programı düzenlendi.