kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kültür-sanat alanında yeni bir dijital platform: Sahneport

7 Nisan 2021

Eda Kendirli ve Halim Ercan tarafından kurulan Sahneport, “Video on Demand (VOD)” ve “Live Streaming” teknolojilerini kullanarak, farklı sanat disiplinlerini kapsayacak şekilde sahne sanatlarını ve sanat eserlerini sanatseverler ile buluşturmayı amaçlıyor.

Farklı sanat disiplinlerine ait performansları tek bir dijital platform çatısı altında toplayan Sahneport’ta sanatseverler, tiyatro oyunu, konser, çocuk ve aile etkinlikleri, film gösterimi, sergi, seminer, konuşma, eğitim ve kurumsal etkinlikler gibi farklı alanlarda gerçekleştirilen tüm etkinliklere ulaşabilecek.

Sahneport’un mevcut durumu hakkında bilgi veren ve kendisi de bir sanatçı olan Sahneport kurucu ortağı Halim Ercan, “Sanat ve sanatçı dostu olarak özellikle pandemi döneminde sanatsevere ulaşamayan sanat eserlerini dijital dünyaya taşıyıp yepyeni bir mecra yaratmak için bu yola çıktık. Sistemimiz dijital biletleme modeli ile çalışıyor. Hem tüm sanat dallarından eserleri bir platformda buluşturarak hem de kullanıcı dostu bir arayüz ile sitenin dışına çıkmadan tek tıkla istenilen etkinliğe ulaştırarak fark yaratıyoruz. Sahneport’ta çokdisiplinli sanat dallarının hepsi tek bir çatı altında. Türkiye’nin doğusundan batısına kadar sanatın ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Tiyatrodan sinemaya, konserlerden sergilere varana kadar tüm alanlardaki etkinlikleri görme veya izleme fırsatı olmayanlarla buluşturuyoruz. Böylece kültür-sanat etkinliklerimizi yerellikten evrenselliğe taşıdığımıza inanıyoruz. Ayrıca Sahneport’ta yetişkinlerin beğenerek takip edeceği etkinliklerin yanı sıra çocuklar için de özel içerikler yer alıyor ve her geçen gün sayısı artacak. Çocuklara verilmesi gereken mesajın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bunun için birlikte çalışıp danıştığımız pedagoglardan da destek alarak, içerikleri özel bir filtreden geçiriyoruz.” dedi.

Sahneport’un hedefleri hakkında bilgi veren Sahneport kurucu ortağı Eda Kendirli, “Öncelikli hedefimiz global ölçekli sahne sanatlarını yayınlamak. Benimsediğimiz evrensellik anlayışı ile sadece Türkiye’den değil globalden eserleri de yayınlamayı misyon edindik. Bu misyon doğrultusunda da ilk olarak Hollandalı iki tiyatro kurumu ile anlaştık ve sanatseverlere ulaştırmaya başladık. Bunların da sayılarını artıracağız. Hatta Türkiye’den sanat eserlerini de globale açmak gibi bir hedefimiz var. Hedeflerimizden biri de fiziksel etkinlikleri destekleyerek ekstra bir bilet kategorisi yaratmak. Çünkü melez (hibrit) bir yapıya doğru evriliyoruz. Pandemiyle birlikte hızla yükselen bu hibrit model sanat anlayışının pandemi sonrasında da devam edeceğini öngörüyoruz. Böylece İstanbul’da bir etkinliğe gidemeyecek olan kişi aslında evinin rahatlığında kategorisinden bilet alıp o etkinliği izlemiş olacak. Tüm bunlarla birlikte platformumuzda yayınlanan etkinliklerin yanı sıra Sahneport’a özel farklı etkinlikler ve içeriklere devam edeceğiz. Özel gösterim canlı konserlerin, dijital prömiyerlerin ve galaların yapıldığı bir platform olmayı hedefliyoruz.” dedi.