kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kültür sektörüne Osman Kavala çağrısı

22 Ocak 2020

812 gündür tutuklu bulunan ve 4 Aralık 2019 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından “derhal salıverilmesi ve suçun unsuruna ait delillerin mahkeme dosyasında bulunmaması” ile ilgili karar verilen Osman Kavala için bir araya gelen bir grup dayanışmacı, sanat kurumlarına, müzelere, galerilere ve inisiyatiflere 28 Ocak Salı günü kurumlarını kapatma ve Silivri’ye Osman Kavala’yı desteğe gelmeye çağırıyor.

Grup tarafından yapılan açıklama şöyle:

Osman Kavala 812 gündür özgürlüğünden mahrum. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kavala’nın “derhal salıverilmesi ve suçun unsuruna ait delillerin mahkeme dosyasında bulunmamasına” ilişkin kararı 4 Aralık 2019 tarihli duruşmada hiçe sayıldı ve tutukluluğuna devam kararı verildi.

Hepimizin temel hakkı olan özgürlüğü savunmak ve 35 yılı aşkın süredir kültür, sanat ve sivil toplum alanında birlikte düşündüğümüz, ürettiğimiz ve dayanışma biçimleri hayal ettiğimiz Osman Kavala’nın hukuka aykırı tutukluluğuna karşı beraber durmak için tüm kültür ve sanat kurumlarını dayanışmaya çağırıyoruz.

Bir sonraki duruşma 28 Ocak Salı günü. O gün kurumunuzu, müzenizi, galerinizi, inisiyatifinizi kapatın. Saat 10.00’da Silivri Adliyesi’nde Gezi Davası’nın 5. duruşmasında buluşalım.