kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kültür yayınlarının üretim ve satışında artış

19 Nisan 2018

Türkiye’de yayıncılık sektöründe faaliyet gösteren yayıncıları ve yayın dağıtımcılarını temsil eden Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle 14 – 22 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlediği İzmir 23. Kitap Fuarı, Kültürpark – Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda gerçekleşen basın toplantısında konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; kültür yayınlarının üretiminde ve satışında, 2016’dan 2017’ye gelindiğinde sevindirici bir artış görüldüğünü kaydetti.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, İzmir 23. Kitap Fuarı’nın açılış gününde yaptığı konuşmaya başlarken; kitap fuarlarının toplam ziyaretçi sayısında görülen %17’lik artışın ve İzmir Kitap Fuarı’nın ziyaretçi sayısındaki %12.5’luk artışın bu yıl da devam etmesini umduklarını dile getirdi.

2016’dan 2017’ye gelindiğinde üretimde, yetişkin kurgu dışı kitaplarda %18.99, yetişkin kurgu eserlerde %23.96, çocuk ve gençlik yayınlarında %28.98, ithal kitaplarda ise %15.56’lık bir artış olduğunu kaydeden Kocatürk, yaşanan artışın oldukça sevindirici olduğunu ifade etti. Kocatürk öte yandan yasadışı korsan ve fotokopinin zarar verdiği akademik yayıncılıkta, sınavların iptal edilmesi gibi değişikliklerin yaşandığı eğitim yayıncılığında ve inanç kitaplarında yaşanan düşüşün ise düşündürücü ve dikkate değer olduğunun altını çizdi. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk, sınav değişikliklerinin eğitim yayıncılığına verdiği zarar nedeniyle Türkiye’nin dünya yayıncılık sektöründe 11. sıradan 16. sıraya gerilediğini aktardı.

Kocatürk konuşmasında, yazarların ve çevirmenlerin gelirleri üzerindeki vergi yükünün kaldırılması için Maliye Bakanlığı’na geçtiğimiz günlerde yaptıkları çağrıyı da yeniden gündeme getirdi. Yayıncıların telif hakkı ödemelerinde söz konusu olan ve öncelikle eser sahiplerine büyük zarar veren %17 gelir vergisi stopajı ve %18 KDV’nin yarattığı kayıpların giderilmesi için çağrısını yineledi.