kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kültüre Erişim Platformu’nun ilk toplantısı gerçekleşti

4 Ocak 2022

Puruli Kültür Sanat tarafından Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle, Sivil Toplum Destek Programı III altında yürütülen Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi kapsamında oluşturulan Kültüre Erişim Platformu‘nun ilk toplantısı 21 Aralık Salı günü çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Kültüre Erişim Platformu‘nun ikinci toplantısı fiziksel olarak, Mayıs 2022 tarihinde düzenlenecek.

Türkiye’de kültür-sanat hayatına eşit erişim alanında faaliyet gösteren ya da düzenledikleri etkinliklerde erişilebilirlik pratiklerine yer veren kurumları bir araya getirerek, bu kurumlar arasındaki diyaloğu artırmayı, alandaki problemleri belirleyip, kurumlar arası olası işbirliği imkânlarını geliştirmeyi hedefleyen Kültüre Erişim Platform‘unun ilk toplantısına 15 kurum katıldı.

2 Yaka Kısa Film FestivaliAlternatif Yaşam DerneğiBozcaada Caz FestivaliBritish Council TürkiyeDem DerneğiEngelsiz Erişim DerneğiErişilebilir Her Şeyİstanbul Kültür Sanat VakfıKatadrom ArtKırkayak KültürKomünite BodrumPinGOinSabancı VakfıSineBU ve Turkcell temsilcilerinin katıldığı toplantıda; kültür-sanat etkinliklerinde eşit erişimin önündeki yapısal ve davranışsal engeller ile kültür politikaları hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Bu yıl Nisan ayında başlayan Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi, 15 aylık uygulama dönemi boyunca sinema ve erişilebilirlik alanında çalışan tarafları bir araya getirerek bir diyalog zemini oluşturmayı, sinemaya erişimin önündeki engelleri tanımlamayı, bu engellerin nasıl bertaraf edilebileceği üzerine ilgili aktörlerle fikir alış verişi yaparak çözüm üretmeyi ve engellilerin sinemadaki temsillerini güçlendirmeyi amaçlıyor.