kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kültürel miras için yapay zekâ tabanlı arşiv otomasyon sistemi: GAMOS

19 Nisan 2021

Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi ve Dece Yazılım tarafından GAMOS (GEODI Arşiv Müze Otomasyon Sistemi) isimli yapay zekâ tabanlı bir arşiv otomasyon sistemi geliştirildi.

GAMOS, son yıllarda yerel yönetimden sivil toplum kuruluşlarına varan birçok farklı kurum ve kuruluşların kültürel miras çalışmalarına, uluslararası standartlara uygun güçlü alt yapısıyla destek oluyor.

GAMOS; alanlarında eğitim almış ve engin saha deneyimi olan donanımlı bir ekip tarafından geliştirildiği için kullanıcı ve araştırmacıların ihtiyaçlarına kolaylıkla karşılık verebilen esnek bir yapı sunuyor. GAMOS’u standart otomasyon sistemlerinden ayıran en önemli özellikleri; yapay zekâ tabanlı ve sürekli kendini geliştirebilen makine öğrenimi metoduna sahip akıllı bir sistem olması.

Yüz ve nesne tanıma özellikleri ile koleksiyonlarda bulunan görsel fonların tanımlanmasında büyük kolaylık sağlayan sistem, otomatik haritalandırma ile sahadan veri toplama yeteneği altında alanda yapılan çalışmaları konumlarıyla birlikte anlık sisteme entegre edebilmesi ile de özellikle kazı alanlarında yapılan buluntuların yerinde kayıt altına alınmasında büyük kolaylık sağlıyor.

200’ü aşkın formattaki veriyi okuyarak araştırmacıların hizmetine etkin ve hızlı şekilde sunan GAMOS; dijital arşiv, müze ve kütüphane koleksiyonlarını tek platform üzerinden dünyaya açarak, kültürel mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olmayı ve zengin koleksiyonlara değer kazandırmayı hedefliyor.