kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kundura Sahne “REVERT” ile açılıyor

22 Eylül 2021

Beykoz Kundura’nın disiplinlerararası performans sahnesi Kundura Sahne, pandemi nedeniyle ertelenen fiziksel açılışını 1 Ekim’de, özgün dans projesi REVERT ile yapıyor.

Dans sanatçısı, koreograf ve akademisyen Tuğçe Ulugün Tuna’nın Kundura Sahne’ye ve mekâna özel koreografisini yaptığı eser; insan bedeninin ilkelliğine, zekâsına ve zamansızlığına odaklanıyor.

Bedeni; zamanı aktarma, taşıma, iletme aracı olarak ele alan Tuna’nın, “Eklentilerden arınmak ve başlangıç yapısına, ilkel ve kök olana dönmek” anlamları taşıyan ‘Revert’ kelimesinden hareketle ve bütünsel yaklaşımla tasarladığı eser, pandemi döneminde üretildi. Bir Kundura Sahne yapımı olan REVERT’in Tuğçe Ulugün Tuna’nın eşliğinde hazırlanan ses tasarımını Vahit Tuna, ışık tasarımını ise Utku Kara üstlendi. Eser; geçmiş ile gelecek arasında duran beden üzerinden, bilincin tüm katmanlarındaki bütünün bilgisi, deneyimi ve itkisini şimdiki ana taşımayı amaçlıyor.

Bedeni, zamanı aktarma, taşıma, iletme aracı olarak ele alan Tuğçe Ulugün Tuna, beden aracılığıyla, yolculuğa, arayışlara ve gerçek ile sürreal arasındaki ince köprüye odaklanıyor. Sanatçının gördüğü bir rüyadan açığa çıkan REVERT, “Eklentilerden arınmak ve başlangıç yapısına, ilkel ve kök olana dönmek” anlamları taşıyan ‘Revert’ kelimesinden hareketle yola çıktı ve bütünsel yaklaşımla pandemi sürecinde üretildi. Tuğçe Ulugün Tuna’nın eşliğinde ses tasarımını Vahit Tuna, ışık tasarımını Utku Kara’nın üstleneceği eserde sanatçıya çağdaş dans sanatçıları Aybike İpekçi, Diren Ezgi Yıldızkan, Ekin Ançel, Ezgi Yaren Karademir, Furkan Yıldız, Gizem Seçkin, Hilal Sibel Pekel, Umut Özdaloğlu, Yoseob Kim eşlik edecek.

1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin önemli endüstri miraslarından olan, 2018’den beri de bir kültür-sanat merkezine dönüşen Beykoz Kundura’nın çatısı altında kurulan Kundura Sahne, çağdaş performans sanatlarına odaklanarak yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlıyor. Hollandalı Theater Advies ve TenBras firmalarının danışmanlığında 2020 yılında tamamlanan sahne, etkileyici restorasyonuyla dikkat çekerken; İtalyan ve Orta Sahne olmak üzere farklı kullanımlara sağladığı imkânla yerli performans dünyası için de alternatif bir alan yaratacak.