kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kundura Sahne, Tuğçe Tuna’nın atölyeleri ile açılıyor

8 Kasım 2019

Beykoz Kundura’nın tarihi atmosferinde geçtiğimiz sene Kundura Sinema ile hayata geçirdiği Kazan Dairesi Projesi’nin devamı olan Kundura Sahne, Kasım ayı itibariyle çağdaş performans sanatları alanında yer vereceği farklı içeriklerdeki etkinlikleri sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Çağdaş performans sanatlarına odaklanan, yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratarak İstanbul’un kültür-sanat haritasında kısa sürede önemli bir yer edinmesi beklenen Kundura Sahne, etkileyici ve fonksiyonel tasarımı ile bir sahneden daha fazlasını sunmayı hedefliyor. Hollandalı Theater Advies ve TenBras firmalarının danışmanlığında tamamlanan etkileyici restorasyonuyla dikkat çeken Kundura Sahne, İtalyan ve Orta Sahne olmak üzere farklı kullanımlara imkan sağlıyor. Geniş depo alanları, kulis ve sanatçıların tüm ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmış prova odalarının bulunduğu sahnenin seyirci kapasitesi oturarak 220 kişi ayakta ise 500 kişiye kadar çıkabiliyor. Kundura Sahne, mekâna özgü projeler üretip sahneleyecek ve aynı zamanda gerçekleştireceği iş birlikleriyle farklı projelere ev sahipliği yapacak.

Kundura Sahne’nin İlk Misafiri: Tuğçe Tuna

“İçinde Yaşadığım Mekan: Beden” Dans ve Hareket Terapisi Atölyesi

Ödüllü koreograf, çağdaş dans ve performans sanatçısı, yönetmen, güncel hareket teknikleri ve eğitmen olan Tuğçe Tuna, Kundura Sahne’nin ilk misafiri olarak 9 Kasım Cumartesi günü “İçinde Yaşadığım Mekan: Beden” isimli atölye çalışmasını gerçekleştirecek. Dans ve hareket terapisi temelli atölye, kendini dansa açmak isteyen herkesi Kundura Sahne’ye davet ediyor. Bedende yeniden öğrenme, fiziksel farkındalık yaratma ve kinestetik zekayı kuvvetlendirmeyi amaçlayan bu atölye alışagelmiş içsel ve bedensel kalıpların ötesine geçerek bağımsız bir ve yargısız bir alan yaratmayı Hedefliyor.

16. İstanbul Bienali’ne paralel, ücretsiz olarak gerçekleşecek atölye programı öz tanıklık, itki ve bilinmeyene güven başlıkları ile üç bölümden oluşuyor. Tuğçe Tuna eğitmenliğinde gerçekleşecek atölyeye 14 yaş üzeri herkes www.beykozkundura.com sitesi üzerinden başvuru formunu doldurarak katılabilir. Bu atölyenin tekrarı 24 Kasım Pazar günü Öğretmenler Günü’ne özel olarak Beykoz ilçesinde yer alan ilk ve orta dereceli okullarda eğitmenlerine yönelik olarak ücretsiz düzenlenecek.

Tuğçe Tuna ile Beden Farkındalığı ve Dans Atölyesi

Tuğçe Tuna’nın gerçekleştireceği ikinci atölye, çalışma zinciri, bedenin bireysel kinesiolojik işleyişini analizi ve bedende bütünsellik ve bağlantısallık anlayışı ile somatik araştırmalar çerçevesinde tasarlanmıştır. Bireyin fiziksel özelliklerini geliştirmeyi, hareket alışkanlıklarını anlamayı ve farklı hız ve hareket kaliteleri, koordinasyon, hafıza ve kuvvetlendirme egzersizleriyle kişinin bedensel özgürlüğünü, hakimiyetini arttırmayı amaçlayan bu atölye Kundura Sahne’de ücretli olarak gerçekleştirilecek.