kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kundura Sinema’nın Mayıs programı distopyalara odaklanıyor

30 Nisan 2019

Kundura Sinema ​tematik film seçkisi ve Boğaz kenarındaki konumu ile seyircilerine benzersiz bir sinema deneyimi sunmaya Mayıs ayında da devam ediyor. Bu ay seçkisine eklediği yeni filmlerle seyircilerini distopik mekanlar üzerinden filmler üzerine düşünmeye davet ediyor.

2013 yapımı yönetmen Leos Carax​’ın ​Kutsal Motorlar ​filminde yönetmen sinemanın sadece hikaye anlatmak olmadığını ana karakter Oscar’ın kılıktan kılığa girerek çeşitli randevulara gitmesi üzerinden, sınırlarını zorlayarak anlatıyor.

Fransız Yeni Dalga Sineması’nın en etkili isimlerinden ​Jean Luc Godard​’ın ​1965 siyah-beyaz yapımı ​Alphaville özel dedektif Lemmy Caution’ın Ford galaksinin başkenti Alphaville’e gönderilmesini konu alıyor.

Bir Kundura Sinema Klasiği Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film Gösterimi mayıs ayında da programda yerini aldı.
Yönetmen ​Ewald André Dupont​’un 1929 siyah-beyaz yapımı ​Piccadilly​, ​Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalıştığı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor. Ayşe Tütüncü​’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek film, Nisan ayında kaçıranlar için ​5 ve 25 Mayıs​ tarihlerinde yine Kundura Sinema’da olacak.

Amsterdam’da her yıl düzenlenen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen iki yeni belgesel Mayıs ayı programında Kundura Sinema seyircileri ile buluşacak.

2017 Madrid Uluslararası Film Festivali’nde en iyi uzun metraj belgesel ödülünü alan Güneşin Kenti y​arı terkedilmiş bir maden kasabasında yaşayan sıra dışı karakterlerin hayatlarını yönetmen ​Rati Oneli​’nin yorumuyla anlatıyor.

2016 yılı ​yapımı yönetmenler ​Mark Olexa ve Francesca Scalisi’​nin ​Fukuşima’da Yaşamın Ardından filminde nükleer felaketin ardından Japon bir çiftçinin yüksek radyasyon içeren Fukuşima’ya yakın bir kasabada dolaşan Naoto’nun kayıp toplumunun kalıntıları ile karşılaşması Kundura Sinema izleyicileri ile buluşuyor.

Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi ve Çizgi Film Seçkisi
Kundura Sinema ​7-10 yaş grubu ​için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem’in tasarladığı ​“Hareketli İmgeler” atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatropelar ​(Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ​ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. ​26 Mayıs Pazar ​g​ünü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek atölyenin ardından ​Lobster Films kataloğundan seçilen Çizgi Film Seçkisi’nden gösterime aileler de katılabilecek.