Kunst Kebab projesinden açık çağrı

8 Eylül 2017

Deniz Güvensoy ve Deniz Beşer eşküratörlüğünde düzenlenecek “Kunst Kebab” projesi için açık çağrı yayınlandı. Viyana’da bir Kebapçı dükkanının içerisinde gerçekleşecek sergiye tüm disiplinlerdeki sanatçılar başvurabiliyor. Museum Quartier’in alt pasajında yer alan kebapçı dükkanı, Türk bir göçmen tarafından işletiliyor. Başvurular 15 Eylül 2017 tarihine dek yapılabiliyor.

Alana özgü çalışmalar ile başvurmaları gereken sanatçıların başvuru öncesinde mekanı ziyaret etmeleri veya fotoğraflardan incelemeleri tavsiye ediliyor. Sanatçılarım mekana küçük müdahaleler yapmaları ve eşyaları değiştirmelerine de izin veriliyor.

Sanat bir çok alanda yemeği bir araç olarak kullanıyor; ancak tat ile ilgili konular çağdaş sanatın fazlaca ilgi odağı değil. Yemek yemek sadece duyularla alakalı değil ayrıca yaşamsal ve kültürel de bir uygulama. Dolayısıyla göçmenler sadece kendi yemeklerini taşındıkları yeni ülkeye getirmekle kalmıyor; bunun yanı sıra yemeklerini dönüştürerek yeni alana adapte etmeye çalışıyorlar. “Yemek” insanları birleştirdiği kadar zaman zaman ayrı da düşürebiliyor. Bu sergi kapsamında yemek ve çağdaş sanat ilişkisi incelenecek.