kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KUNST KEBAB: Toplumsal Mekanda Sanat ve Yemek sergisi Viyana’da

30 Kasım 2017

Viyana’nın müzeler bölgesi olan Museumsquartier’ın metro alt geçidinde yer alan bir restoranda 2 – 16 Aralık 2017 tarihleri arasında Deniz Güvensoy ve Deniz Beşer‘in eş küratörlüğünde Kunst Kebab başlıklı bir sergi gerçekleşiyor. Sergi; yemek ve çağdaş sanat ilişkisine odaklanıyor.

Sergiye farklı ülkelerden 13 sanatçı, mekâna müdahale yöntemlerinin benimsendiği yapıtlarıyla katkıda bulunuyor. Türkiyeli bir göçmen tarafından işletilen mekânda; resim, fotoğraf, enstalasyon, video, heykel, dijital baskı ve performans gibi farklı medyumlardan yapıtlar yer alıyor. Sergi süresince çeşitli workshop, performans ve film gösterimleri yapılması da planlanıyor.

Sergiye 55. Venedik Bienali’ne katılan küratör ve film yapımcısı Khaled Ramadan, Avusturyalı feminist sanatçı ONA B., Bulgar sanatçı Kamen Stoyanov’un yanı sıra, Katharina Swoboda, Elisa Jule Braun, Jelena Micić, Žarko Aleksić, Boris Beja, Serra Tansel, Joshua James Zielinski ve Fatih Aydoğdu katkıda bulunuyor.

Serginin kavramsal çerçevesi, bir kültürel pratik ve yaşamsal faaliyet olan yemek yeme ediminin çağdaş sanatta ele alınış biçimleri üzerine odaklanıyor. Sanat tarihinde yemek üzerine yapılmış önemli çalışmalar olmasına karşın yine de tat alma duyusu sanatın en az ilgi gösterdiği duyulardan biridir. Ortak yeme alışkanlıkları ve mutfakların benzerliği, toplumları birbirine yakınlaştırırken, dini yasaklar, ritüeller, gelenekler, ahlaki ve zihniyete dayalı farklılıklar nedeniyle kültürleri birbirinden de ayırabilir. Yemek, temel beslenme ihtiyacından çok daha fazlasını ifade edebilir; nereden geldiğinizi, yaşadığınız yeri, ait olduğunuz toplumsal sınıf ve de vücudunuzun durumu üzerine bir çok bilgiler taşır. Bir diğer hedefi toplumsal mekanı sanat pratiklerini kullanarak dönüştürmenin yöntemlerini araştırmak olan sergide, kebap restoranı gibi gündelik hayata dair farklı bir mekanı bir sergi alanına dönüştürerek sanat ve hayatı yakınlaştıran yeni imkanlar ve karşılaşmalar yaratılması amaçlanıyor.

02 – 16 Aralık 2017 Açılış: 02.12.2017 19:00 – 23:00