kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kunstverein Ludwigsburg, Sibel Horada ve Buket Savcı’nın eserlerine yer veriyor

29 Mayıs 2018
Kunstverein Ludwigsburg, 3 Mayıs – 5 Temmuz 2018 tarihleri arasında İstanbul’dan Sibel Horada ve New York’tan Buket Savcı’nın işlerine ev sahipliği yapıyor.
Her ikisi de İstanbul’da doğmuş, ABD ve Türkiye’de eğitim görmüş iki kadın sanatçı: Sibel Horada (1980) kendi ülkesinde, Buket Savcı (1976) ise göç edip yerleştiği New York’ta yaşıyor ve çalışıyor. İki sanatçı, Kunstverein Ludwigsburg’ta ilk kez buluşuyor. “İki Pozisyon” isimli sergi, sanatçıların sadece farklı yaşam çizgilerini değil; aynı zamanda farklı sanatsal tavırlarını da ifade ediyor.

Buket Savcı sanat merkezinin bir salonunda; haz anlarını kadınsı bir şekilde ifade ettiği güçlü resimlerle yer alıyor. Sanatçı, çalışmalarında saf sevinç ve mutluluk anlarını yakalamaya çalışıyor. Kendisini seyirci yerine koyuyor ve bu haz anlarını inceliyor. Hatıralarından geriye kalan parçalardan bir tanesini seçerek resmediyor.
Kunstverein’ın bir diğer salonunda ise Sibel Horada’nın Orman adlı yerleştirmesi ile, Ocak ayında gerçekleştirdiği kısa Ludwigsburg ziyaretinden de ilham alarak ürettiği işleri yer alıyor. Orman için
ahşabı sağlamlaştıran bir Japon tekniği kullanan Horada, ateşin ahşabı hem çürümeye, hem de yangına, yani ateşin kendisine karşı koruduğunu vurguluyor. Yakılmak üzere budanmış ağaçlar,
siyah bir yapıştırıcı madde ile yeniden bir araya geliyor. “Orman yalnızlık üzerine yapılmış bir çalışma, ama aynı zamanda iyileşme ve ortak deneyim üzerinden şekillenen kolektif direniş
olasılığını da ortaya koyuyor” diyor Horada. Yanmış ağaç gövdelerinin bir ormandaymış gibi yer aldığı sergi salonunun duvarlarında ise, sanatçının Ludwigsburg kentinde karşılaştığı devasa sarayın orijinal bahçe tasarımından yola çıkarak ürettiği bir kağıt yontu, sentetik saçı tığ ile işleyerek ürettiği Planlarla ilişkileniyor.