kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kurgucular Dayanışması platformu kuruldu

4 Haziran 2021

Türkiye’de belgesel/kurmaca türlerinde film ve dijital platform projelerinde çalışan kurgucular arasında bir iletişim ağı kurup birbirlerine destek olmalarını sağlamak için Kurgucular Dayanışması platformu kuruldu. Platform, çalışmalarını Sinema-TV Sendikası çatısı altında çalışmalarını sürdürüyor ve platforma yeni katılacakların da Sinema-TV Sendikası’na üye olmaları gerekiyor.

Çalışma koşulları çerçevesinde ortaya çıkan ortak sorunlara karşı dayanışma içinde hareket edebilmek ihtiyacı ile ilke ve hedeflerini belirleyen platform, kapılarını bu ilke ve hedefleri sahiplenen tüm kurguculara ve kurgu asistanlarına açıyor. Platform, benzer sorunlar yaşayan kurgucular arasındaki iletişimi güçlendirmek ve çalışma koşullarını iyileştirmek yönünde adımlar atmayı amaçlıyor.

Platforma üye olmak için, profesyonel olarak kurgucu ya da kurgu asistanı olarak çalışmış olmak, dayanışma üyelerinden iki kişinin referans mektubu ve kurgucunun alandaki deneyimine dair sunacağı bir mektup gerekiyor.