kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kürt Tiyatro Tarihi kitabı yayımlandı

22 Ağustos 2016

Çetoyê Zêdo ve Yavuz Akkuzu tarafından hazırlanan “Kürt Tiyatro Tarihi” kitabı Evrensel Basım Yayın tarafından yayımlandı. Kapsamlı belge ve makalelerden kolektif olarak hazırlanan kitapta; Kürt tiyatrosunun kaynakları bilinmeyen yönleri ile alınıyor. Kürt tiyatrosunun başlangıcından 1990’lara kadarki gelişimi hakkında geniş bir perspektif sunan kitap Kürt tiyatro tarihi ve külliyatını Türkiye’de görünür kılmayı amaçlıyor.

Kitap, Kürdistan’ın dört parçasındaki Kürt tiyatro etkinlerinin yanında, Sovyet Kürt tiyatrosunun geçmişiyle ilgili önemli makale, belge ve yazılardan oluşuyor. Kitapta Kürt tiyatro edebiyatının oluşumu, Modern Kürt tiyatrosunun 1990’lara kadar geçirdiği evreler ve tarihsel yönelimler irdeleniyor. Ayrıca “geleneksel” Kürt tiyatrosu biçimleri hakkında önemli örnekler de sunuluyor.

Kitapta; İlk Kürtçe Piyes Memê Alan, Modern Kürt Tiyatrosunun Ortaya Çıkışı, 1920-1958 Irak’ta Kürt Tiyatrosu, 1970’lerde Kürt Tiyatrosu, Bir Direniş Biçimi Olarak Kürt Tiyatrosu, Sovyet Kürt Tiyatrosu, İlk Tiyatro Grupları, Tiflis Kürt Halk Tiyatrosu, İsveç’te Kürt Tiyatrosu: Newroz Çiçekleri… gibi belge ve makalelerle birlikte karşılaştırmalı hazırlanan Kürtçe tiyatro terimleri ve kavramları, 1919-1990 yılları arasındaki tiyatro oyunları, yazar ve yönetmenleriyle birlikte, Kürt Tiyatro Kronolojisi’nde yer alıyor.