kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kutsal Ruh’a 74. Locarno Uluslararası Film Festivali’nden ödül

24 Ağustos 2021

74. Locarno Uluslararası Film Festivali, İsviçre’nin Locarno şehrinde bu yıl 4 – 14 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşti.

İspanyol yönetmen Chema García Ibarra’nın, geçtiğimiz yıl 12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü” kazanan ilk uzun metraj filmi “Kutsal Ruh” festivalde dünya prömiyerini yaparak “Özel Mansiyon Ödülü” kazandı.

Türkiye’den ortak yapımcılığını Enes Erbay’ın üstlendiği İspanya ve Fransa ortak yapımı olan “Kutsal Ruh”, İspanya Film Fonu, Valensiya Kültür Enstitüsü, CNC, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eurimages, TRT, RTVE, À Punt Mèdia ve Movistar+ tarafından destekleniyor.

1980 doğumlu İspanyol yönetmen Chema García Ibarra’nın daha önce çektiği kısa ve orta metrajlı filmler; Cannes Film Festivali “Yönetmenlerin 15 Günü Bölümü”, Sundance Film Festivali, Berlin Film Festivali ve Rotterdam Film Festivali’nde gösterildi ve 200’den fazla ödül kazandı. İspanya’nın Elche şehrinde çekilen yönetmenin son filmi “Kutsal Ruh”un çekimlerine, profesyonel oyuncu olmayan yerel halk da katıldı.