kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Lale Kart ve TEMA’dan işbirliği

20 Şubat 2019

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve TEMA Vakfı, İKSV’nin yıl boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleriyle birlikte yeni bir projeye imza atıyor. Festival kitapçıklarını basılı yerine dijital olarak almayı tercih eden her bir Lale Kart üyesi adına dikilecek bir fidan Çanakkale’de Gürece’deki İKSV Ormanı’na kazandırılacak.

Bir ton kâğıt atığın geri kazanılması, 17 ağacı kesilmekten kurtarabiliyor. İKSV’nin, doğal varlıkların korunması için çalışmalar yürüten TEMA Vakfı ile hayata geçirdiği proje kapsamında Lale Kart üyeleri, festival programlarını dijital kitapçıklardan ve web sitelerinden takip etmeyi seçerek vakfa kâğıt tüketimini azaltmada destek oluyor. İKSV ise, her bir destek karşılığında İKSV Ormanı’na bir fidan kazandırıyor.

İKSV’nin çağrısına ilk haftasında cevap veren her beş Lale Kart üyesinden dördü, festival programlarını dijital kanallardan takip etmeyi seçerek ormana katkı sundu. Yıl sonuna kadar devam edecek projede en az 2.000 üyeye ulaşılarak bir orman oluşturmak için gerekli asgari sayı olan 2.000 fidanın dikilmesi hedefleniyor.

İKSV tarafından 2002’den bu yana sürdürülen Lale Kart Üyelik Programı, altı farklı kategoride bir araya getirdiği 5.000’e yakın kültür-sanat dostuna, vakfın düzenlediği etkinliklerde indirim, ayrıcalık ve öncelik sağlıyor. Lale Kart Programı üyeleri İKSV’ye katkı sağlarken, festival etkinliklerindeki indirimlerin yanı sıra İstanbul’da birçok farklı kültür, sanat ve yaşam mekânında indirimlerden de faydalanabiliyor. İKSV’nin kültür ve sanata sunduğu katkıların %8’i, 5.000 Lale Kart üyesinin desteğiyle mümkün olabiliyor.