kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Leman S. Darıcıoğlu 3. Asya Güncel Sanat Sergisi​’nde

25 Ağustos 2017

Performistanbul​ sanatçısı ​Leman S. Darıcıoğlu​, ​bu yıl 1 Eylül – 3 Aralık 2017​ tarihleri arasında Güney Kore’de Jeonbuk Sanat Müzesi’nde gerçekleşecek ​3. Asya Güncel Sanat Sergisi​’nde yer alacak.

Güney Kore’de üçüncüsü düzenlenen Asya Güncel Sanat Sergisi, bu sene Asyalı kadın sanatçıların sanatsal ve toplumsal karakteristiklerine odaklanıyor. 10 ülkeden 24 kadın sanatçının işlerinin yer alacağı sergide, Türkiye’den Performistanbul sanatçısı ​Leman S. Darıcıoğlu​, ​“Merhaba, ben Leman, Türkiye’den bir kadın sanatçıyım.” ​isimli yerleştirmesinde bir video performans; “Türkiye’den bir kadın sanatçı” başlıklı defter üzerine dikiş işi ve “beden, arzu, aşk ve dönüşüm günlüğü” başlıklı bir el yazısı anlatıyı izleyicilere sunuyor.

Göğüs bölgesinin derisine kadınlık sembolü olan femina; sırt bölgesinin derisine ay yıldız desenlerini iğne iplik ile işlettiği video performansında kişiye doğumu itibariyle atfedilen ulusal kimliği ve cinsiyet kategorilerini sorgulayan Darıcıoğlu, performansına ek olarak kişisel bir anlatı üzerinden de, cinsiyet ve ulusal kimlik kategorilerinin bedenlerimize nasıl işlediğini araştırıyor.

Yerleştirmesi hakkında​ “Temelinde bir yanda kişiye iradesine başvurmadan atanan kimlikler, diğer yanda ise beden ve (yeniden) inşası yani duygular, dönüşüm, arzu, yaratım başlıkları yer alıyor. Bu konular üzerinde çalışırken aynı zamanda bu kimliklere aldığım kişisel mesafeyi, bedenimi katetmelerinin üzerimdeki tesirini paylaşıyor, bu paylaşımın ardından kurduğum kişisel anlatı ile yeni bir beden hayal ediyorum. Kişisel/toplumsal arasındaki sınırlara dair sorgulardan geçiyor, mahremiyeti yalnızca cinselliğe atfedilen tanımından çıkarmayı ve oya gibi işlenen duygulara, bedene ve “açılmaya” dair bir soru olarak önümüze koymayı amaçlıyorum.” ​yorumunda bulunan sanatçının çalışması 1 Eylül – 3 Aralık 2017​ tarihleri arasında Güney Kore’de yer alan ​Jeonbuk Sanat Müzesi​’nde görülebilir.

Darıcıoğlu ayrıca, 3. Asya Güncel Sanat Sergisi kapsamında, ​2 Eylül Cumartesi günü ​10.00 – 16.00​ saatleri arasında, Jeonbuk Sanat Müzesi’nde gerçekleşecek konferansa konuşmacı olarak katılacak.