kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Leman Yılmaz DasDas’ta Proje Direktörü olarak görev almaya başladı

17 Mart 2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali‘nde 16 yıl görev alan ve 2013 yılından bu yana festivalin direktörlüğünü üstlenen Doç. Dr. Leman Yılmaz, 7 Şubat 2022 tarihi itibariyle DasDas’ta Proje Direktörü olarak görev almaya başladı.

Kariyeri boyunca Tarih Vakfı, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı gibi kurumlarda çalışarak birçok başarılı festival ve etkinliğe imza atan Yılmaz, DasDas’ta proje geliştirme ve yeni ve farklı iş birlikleri oluşturma alanlarında görev alacak.

Doç. Dr. Leman Yılmaz, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu. Daha sonra yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Cumhuriyet Dönemi Modernleşme sürecinde Türkiye’de dans üzerine yüksek lisans tezini tamamladı. Doktora sürecinde İstanbul Üniversitesi’ne geçen Yılmaz, burada dans ve tiyatroda hareket üzerine çalıştı.

Milliyet, Yeni Yüzyıl ve Radikal gibi gazetelere tiyatro ve dans üzerine yazılar yazıp röportajlar yaptı. 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde başlayan öğretim hayatı, Beykent Üniversitesi’nde devam etti. Yılmaz, bugün ise İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders vermeye devam ediyor.

Tarih Vakfı’nda Proje Koordinatörü olarak projelerde yer aldı. 1999 – 2004 yılları arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde Kültür Müdürü Asistanı olarak çalıştı. 2004 yılı Mart ayında Lozan’a giderek Vidy Tiyatrosu’nda Heiner Goebbels’e projesinde asistanlık yaptı. Lozan dönüşü, 2005 yılı Şubat ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na geçti ve İstanbul Tiyatro Festivali’nde Dikmen Gürün’ün yardımcısı olarak işe başladı ve 2013 yılında İstanbul Tiyatro Festivali direktörlüğünü üstlendi ve görevini 2022 yılının Şubat ayına kadar sürdürdü.