kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Liberation Suits” Near East İstanbul’da

2 Mayıs 2017

Sanatçı Bert Gilbert ile moda tasarımcısı İzzet Ers’in birlikteliğinden ortaya çıkan görsel işbirliği The Sinistry, Suzanne Egeran’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi The Centre Cannot Hold’un bir parçası olarak “Liberation Suits” adlı çalışmalarını sergiliyor. “Liberation Suits”, 13 Nisan – 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Near East İstanbul‘da görülebilir. 

Sinistry; Gilbert’ın, konuşmanın içinde saklı altmetnin kodlandırılmayan katmanlarına odaklanan enerjik çalışması ve Ers’in,bu çalışmaya, titizlikle yapılan karmakarışık dikiş ve aplike çalışmasıyla verdiği yanıt arasındaki yaratıcı ve duygusal bir diyalog. İkilinin birliktelikleri, kadının ve erkeğin biraraya gelişini ve keşfini arayan, sözde bir “karşı konum” ve bu birleşmeden elde edilen simyadan; Jung’un psikoanaliz konseptlerinden ilham alınarak gerçekleşti.

Projelerinin bu birimi, giyen kişi ya da izleyiciye, bilinçli veya bilinçdışı hareketlerin çoklu katmanlarından içgüdüsel bir özgürleşmeyi sunan yedi cinsiyetsiz “Liberation Suits” ile sonuçlanıyor.