Londra Tasarım Bienali Türkiye Pavyonu projesi Autoban tarafından gerçekleştirilecek

24 Şubat 2016

Bu yıl ilk defa 7-27 Eylül tarihleri arasında “Utopia by Design” (Tasarımla Ütopya) teması altında düzenlenecek Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye de yer alacak. Yaklaşık kırk ülkeden tasarımcıların bir araya geleceği bienalin Türkiye sergisinin koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) üstleniyor. Türkiye sergisinde yer alacak proje, tasarım ofisi Autoban tarafından gerçekleştirilecek.

Ulusal temsil modelini benimseyen ve kırka yakın ülkenin katılacağı bienaldeki Türkiye sergisinin koordinasyonunu İKSV yürütecek. Türkiye sergisinde yer alacak ekibin belirlenmesi için İKSV tarafından, çeşitli kurumlara iletişim danışmanlığı yapan sanatçı Paul McMillen liderliğinde, Koleksiyon Marka ve Tasarım Direktörü Koray Malhan ve mimar Zehra Uçar’dan oluşan bir Seçici Kurul oluşturuldu. Seçici Kurul, Türkiye sergisinde yer alacak projeyi gerçekleştirmek üzere Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar tarafından kurulan uluslararası tasarım ofisi Autoban’ı davet etti.

2003 yılında Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar tarafından kurulan Autoban, İstanbul merkezli, çok disiplinli bir tasarım ofisi olarak, yerel ve uluslararası çapta projelere imza atarken; üzerinde düşünülmüş, kullanıcısına yeni deneyimler öneren ve zanaatı ön plana çıkaran tasarımlar üretiyor. Alışılagelmiş malzemeleri alışılmışın dışında yorumlayarak, öncelikle malzemenin potansiyelini ortaya çıkarma eğiliminde olan stüdyo, zanaat teknikleri ve modern teknolojinin imkânlarıyla yeni deneyler yapıyor.

Tanıdık form ve malzemeleri, mekândaki yaşamın parçası hâline gelmek üzere çağdaş bir bakış açısıyla yeniden yorumlayan stüdyonun tasarım yaklaşımındaki bu farklılık, İngiltere, İspanya, Hong Kong, Rusya, Çin ve Azerbaycan gibi ülkelerde gerçekleştirdikleri uluslararası projelerde kendini gösterirken; aynı zamanda LDF, ICFF, Salone Del Mobile, Design Biennale Interieur Kortrijk gibi belli başlı tasarım etkinliklerinde sergi ya da yerleştirmelere dönüşen ürün tasarımlarına da yön veriyor.

Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar, dünyadaki yaratıcı endüstrinin merkezleri olarak kabul edilen kentlerde, iF Product Design Awards ve APIDA (Asia Pasific Design Awards) gibi önemli tasarım etkinliklerinde jüri üyesi ve konuşmacı olarak yer aldı. Autoban, yenilikçi ve özgün tasarımları ile uluslararası alanda birçok ödül kazandı. Bu ödüller 2005 Wallpaper Best Young Designers ile başlayıp farklı kategorilerde devam etti. Bunlar arasında 2014 yılında Bakü’nün Hayder Aliyev Havalanı’nın iç mekân tasarımıyla aldıkları Red Dot ödülü ve 2012 Wallpaper* Tasarım Ödülleri’nin (Wallpaper* Design Awards)  “En İyi Domestik Tasarım” kategorisinde “En İyi Yatak” ödülü de bulunuyor.