kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Londra’nın yeni Tate Modern’i geliyor

26 Şubat 2016

2000 yılından beri Londra’da faaliyet gösteren Tate Modern, 16 yıldan sonra hacmini genişletiyor. Orijinal binanın arkasına 10 katlı olarak tasarlanan yeni bina, birçok yeni sergi ve ortak kullanım alanlarını içeriyor. Bu sayede Tate Modern,  daha fazla modern/çağdaş eserlere ve sanatçılara yer vermeye hazırlanıyor.  Yeni binanın mimarı, mevcut binanınki gibi yine Herzog & de Meuron oldu. Herzog ve de Meuron, 21. yüzyıl mimarisini ve endüstriyel malzemeleri bir arada kullanıyor.

Yeni Tate binasının yüksekliği, 1950’lerde bir güç istasyonu olarak kullanılmakta olan mevcut binanın baca yüksekliği ile aynı hizada olacak şekilde planlandı. Yeni bina, “The Tanks” adı verilen, canlı sanat performansları, filmler ve enstalasyonlar için kullanılan endüstriyel sanat alanlarının üzerine kuruluyor. Bahsi geçen “The Tanks” yerin altında bulunan ve zamanında yağ tankı olarak kullanılmış silindirlerden oluşmakta. Bina bir tür çevrilmiş/döndürülmüş piramit görünümüne sahip; bu tasarım sayesinde alan %60 oranında genişlemekte. Böylelikle, Tate’nin genişleyen sanat koleksiyonun tamamının sergilenmesi için ortam sağlanacak.

Tanks foyer

Bina içerisindeki yeni galeriler farklı ölçeklerde olacak. Genişleyen alanlar sayesinde resim, heykel, fotoğraf, performans sanatları, film ve enstalasyonlar bir arada sergilenebilecek.

Binanın güney ve batı kısımlarına oluşturulacak meydanlar kamuya açık olacak, alanın ağaçlar ile yeşillendirilmesi ve dinlenme alanı olarak kullanılması planlanıyor. Yeni Tate Modern, çağın dinamiklerine ayak uydurarak ziyaretçilere komün/kolektif alanlar sağlayarak interaktif paylaşımları arttırmayı hedefliyor.

Tate Üyeleri için yeni alanlar:

Tate üyeleri için yeni binanın içerisine iki alan oluşturuluyor, 1 kat tamamen üye ve hamil kullanımına ayrılacak. Londra manzaralı bu alanda, yemek yeme ve çalışma alanları oluşturulacak

Doğa dostu bir müze:

Yeni tasarım çevresel sürdürebilirliği hedefliyor, bu sayede İngiltere’deki diğer müzeler için de esin kaynağı olacağı düşünülmekte. Çevreciliği esas alan müze, doğal hava akışını sağlamak istiyor. Binada kullanılan materyaller ısıyı tutma özelliğine sahip; dolayısıyla enerji kullanımını azaltması hedefleniyor. Tate yetkililerinin yaptığı açıklamada yeni binanın enerji kullanımı %54, karbon salınımını ise %44 azaltacağı belirtiliyor.

An artist's render of the new and old Tate Modern and gardens as seen from Park Street