kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Louvre Abu Dhabi açıldı

23 Kasım 2017

Louvre Abu Dhabi, 11 Kasım 2017 tarihinde kapılarını açtı. Louvre Abu Dhabi, kendi kategorisinde Arap coğrafyasında açılan ilk müze olma özelliğini taşıyor. 

Jean Nouvel tarafından bir müze şehri olarak tasarlanan müze, çağdaş tasarımının altında Arap esintilerini de bir arada taşıyor. Ziyaretçiler gezileri esnasında Louvre’un ikonik kubbesi altındaki denizi izleyebiliyor. 1850 metal yıldızdan oluşan kubbe bir ışık yağmuru hissi veriyor.

Louvre, arkeolojik bulgular, dekoratif sanatlar, neoklasik heykeller, modern ustaların eserleri ve çağdaş enstalasyonları sanatseverlere sunacak.

Müze ziyaretçileri 12 bölüm boyunca ilk şehirlerin doğuşundan modern dünyaya kadar bir gezintiye çıkarıyor. Modern sanat bölümünde Gustave Caillebotte, Edouard Manet, Paul Gauguin, Osman Hamdi Bey, Piet Mondrian, René Magritte ve Pablo Picasso gibi ustaların eserleri yer alacak.

Müzenin çağdaş sanat kısmında ise Cy Twombly’nin 9 kanvası ve Ai WeiWei’nin bir heykeli yer alacak. Ayrıca Jenny Holzer ve Giuseppe Penone’nin mekana özgü yerleştirmeleri de görülebilecek.

Müze, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa’nın ortaklığında hayata geçirildi. Açılışta Fransız müzelerinin gönderdiği 300 eser yer alacak. Ayrıca Arap yarımadasında keşfedilen neolitik vazolar, 8000 yıllık figürler ve Hassan Sharif’in performansından fotoğraflar da görülebilecek.