kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Maçka Sanat Galerisi (MSG), ‘Moment/An’ sergisi ile geri dönüyor

30 Kasım 2021

Beş yıl önce sanatseverlerle vedalaşan Maçka Sanat Galerisi (MSG), 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyla geçen 40 yılın ardından, Rabia Çapa’nın kurumu devrettiği kızı Didem Çapa ile verdiği ortak karar ile tekrar açılıyor.

Sanatçı, akademisyen Serhat Kiraz ve sanatçı ve bilgisayar programcısı Hakan Gündüz’ün ‘Moment/An’ isimli sergileri, 16 Kasım – 18 Aralık 2021 tarihleri arasında MSG’de yer alacak.


1976’da Rabia Çapa ve Varlık Yalman Sadıkoğlu tarafından İstanbul’da Maçka’da Mim Kemal Öke Caddesi’ndeki modern yapıda kurulan Maçka Sanat Galerisi (MSG), kuruluşundan 40 yıl sonra 2016’da Rabia Çapa’nın verdiği karar ile sanatseverlere veda etti. Mimar Mehmet Konuralp, aydınlatma tasarımcısı Şazi Sirel ve grafik tasarımcı ve ressam Mengü Ertel’in imzalarıyla 80 m2’lik bir alanda kurulan MSG, bu süreçte arşivini Vehbi Koç Vakfı’na devrederek yine Rabia Çapa ile sanat tarihçi ve eleştirmen Dr. Necmi Sönmez editörlüğü ile, kurumun 200’ü aşkın sergilik tarihini farklı kalemlerle belgeleyen ‘Görünmeyene Bakmak’ isimli bir kitabı arşivlerin ve kamuoyunun ilgisine sundu.

Sergide deneyimlenecek yapıtlar bu kez, Mimar Konuralp’in kullandığı 10 x 10 cm’lik ham seramik karoların da etkisi ile, karakteristik denebilecek iç ve dış tasarımı vesilesiyle – kurumu fiziksel ve meta-fiziksel bir ‘harita-metod’ defterine büründüren mekânda- izleyicileri zamana ilişkin uçsuz, bucaksız bir tecrübeye davet ediyor.

Moment/An projesiyle Kiraz ve Gündüz, insanoğlunun varoluşunu emek, farkındalık ve mülkiyet gibi unsurlarla farklı disiplinler üzerinden hesaplanabilir, kazanılabilir, sorgulanabilir ve harcanabilir kılan ‘zaman’a verdikleri fiziksel, kavramsal, akustik, görsel ve kişisel yorumları bitiştiriyor. İkili, kavramsal ve deneyimsel zeminde dün, bugün ve yarını, MSG’deki tarihsel ‘an’ ve ‘mekân’ kapsamında pekiştiriyor, tartışmaya açıyor.

Tarihi duvar saatleri, elektronik çark düzenlemeleri, güneş saati ve sayısal ya da görsel yerleştirmelerle kendi devinimini izleyiciyle edinen ‘Moment/An’ sergisi, deneyim tasarımı ve mekân tarihine göndermelerle zenginleşirken, Kiraz’ın MSG’de açtığı 1984, 1993 ve 2007 tarihli üç ayrı kişisel sergisinden sonra ortaya koyduğu ve aynı zamanda bir Yeni Medya sanatçısı olan Hakan Gündüz’ün de, mekân ve zamana kattığı sanal, psikolojik ve duyusal müdahale ile, yepyeni boyutlar edinen bir proje olarak, kayıtlara geçiyor.

Sergiye bununla birlikte, ‘Mementografi – Andaçnâme’ başlıklı okuması ile, AICA Türkiye üyesi ve bağımsız gazeteci, yazar Evrim Altuğ da katkıda bulunuyor.