kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mahal Aura projesi başlıyor

2 Ağustos 2021

Mahal Aura projesi güçlü bir hafızaya ve auraya sahip yereldeki iki kültür alanını odağına alıyor. Danışmanlığını Rahmi Öğdül‘ün üstlendiği proje, Kültür İçin Alan tarafından destekleniyor. Proje etkinlikleri 3 – 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Mahal Aura, zamanın yıkıcı etkisine rağmen kuytu köşelerde varlığını sürdüren mikro kültürel hafıza mekânlarının izini süren, sanatçıları bu mekânlarla buluşturarak geçmiş deneyimlerle ilişkiye geçip şimdi ve burada üretim yapmalarını teşvik eden bir üretim ve sergileme platformudur.

Projenin odaklandığı kültür alanları İzmir’in Güzelyalı semtindeki merhum mimar Ahmet Bilgin’e ve Manisa’nın Kavaklıdere mahallesindeki marangoz Tokdil Ersoy’a ait atölyeler. Ahşap işlerine, yontulara, oyuncaklara, enstrüman yapımına ve resim üretimlerine ev sahipliği yapmış, bolca alet edevat içeren bu iki bireysel mikro kültürel hafıza mekânı, proje kapsamında görsel sanatçılara ve müzisyenlere üretim alanı olarak sunulacak. Proje kapsamındaki atölye süreci, 20 Ağustos’ta Manisa Kavaklıdere’de bir konser ve sergi ile sonlanacak. Ekim ayı içerisinde İzmir’de tekrar bir sergi ve konser ile projenin kapanışı gerçekleştirilecek.