kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mahalle@İzmir, çevrimiçi etkinlikleri ile başlıyor

9 Ekim 2020

HAYY Açık Alan ve GAPO, Kültür İçin Alan desteği ile 1 Ekim – 10 Aralık 2020 tarihleri arasında ‘Mahalle@İzmir‘ projesini düzenliyor.

Proje, İzmir’in farklı semtlerinde yaşayan 9 sanatçının kendi mahallelerini fotoğraflayıp mahalle kavramını yorumlayacağı ve böylelikle 21. yüzyılın ilk çeyreğinin sonuna yaklaşırken İzmir gibi bir metropolde nasıl farklı mahalle deneyimlerinin yaşandığının görselleştirileceği çevrimiçi bir alan olarak gerçekleşiyor.

Son yüzyılda geçirdiği toplumsal ve fiziksel dönüşümlerle kozmopolit yapısı da değişime uğrayan İzmir’de bugün deneyimlenen mahalle olgusunu özel-kamusal yaşam, kentleşme, kültürel miras, toplumsal hafıza gibi farklı boyutları ile belgelemeyi hedefleyen ‘Mahalle@İzmir’ kapsamında proje sanatçılarına yönelik editörlük ve mentorluk oturumlarının yanı sıra genel katılıma açık çevrimiçi seminerler, sanatçı konuşmaları, sergi ve projenin Instagram hesabı üzerinden sürece dair paylaşımlar gerçekleşecek.

‘Mahalle@İzmir’de GAPO‘nun yürütücülüğünde üretim yapacak sanatçılar ve mahalleleri şöyle: Ali Cem Doğan / Umurbey, Aliye Erkurtulgu / Dumlupınar, Aslıhan Güçlü / Çiğli, Esin İlmen & U. Oluş Beklemez / Karantina, Gözde Yenipazarlı / Bostanlı, Koray Aykanat / Gaziemir, Mert A. Çakır / Karataş, Sinan Kılıç / Basmane

Proje Etkinlikleri:

10 Ekim Cumartesi 17.00 ‘Mahalle’ 2009 ve 2018 edisyonlarında yer alan sanatçıların konuşmaları

17 Ekim Cumartesi 17.00 Dr. Neslihan Demirtaş Milz, “Mahallelerin Değişen Yüzü: Türkiye’de Neoliberal Kentsel Politikaların Sosyo-Mekânsal Etkileri” başlıklı seminer

24 Ekim Cumartesi 17.00 Doç. Dr. Tonguç Alkış, “Mahalle’de Mekân Üretimi” başlıklı seminer

1 Aralık Salı Çevrimiçi Sergi ‘Mahalle@İzmir’

5 Aralık Cumartesi 17.00 Sanatçıların katılımı ile sergi konuşması