Martch Art Project’te yeni sergi: “Kırılgan Yüzey – Akışkan Kütle”

6 Mart 2020
Martch Art Project, 6 Mart – 5 Nisan 2020 tarihleri arasında “Kırılgan Yüzey – Akışkan Kütle” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.
Sergi, üç sanatçının, Lawrence Calver (İngiltere, d. 1992), Mia Dudek (Polonya, d. 1989) ve Bence Magyarlaki’nin (Macaristan, d. 1992) çalışmalarını ilk kez bir araya getiriyor.

Bu üç sanatçı resim, fotoğraf ve heykel aracılığıyla, çalışmalarının odağına maddeselliği ve yoğun bir bedensel farkındalık hissini koyarak derin duyusal bir dil oluşturuyorlar. Resmin maddesini oluşturan dikilmiş kumaşın dokusundan, görünürlük alanını genişleten gerilmiş derinin gözeneklerine, bedenselliği heykelin maddesine çeken kıvrımlara ve yarıklara kadar, dokunsal öncelik üç sanatçının da çalışmalarının ortak noktası gibi görünüyor. Sanatçılar üretim süreçlerinde, geçmiş hikayelerinin izlerini taşıyan araçları benimsemişlerdir. Buluntu kumaş parçaları, kullanılmış yataklar, prezervatifler ve balonlar, insan derisinin izleri ve kırışıkları, izleyicilerin yüzeyin ötesine bakarak dokuları, maddeleri, bedenleri oluşturup inşa eden yapının özünü görebilmelerini sağlamak üzere kullanılan malzemelerden bazılarıdır.