Mediha Didem Türemen’in eseri Albertina Müzesi’nin daimi koleksiyonunda

10 Ağustos 2016

Çağdaş sanatçı Mediha Didem Türemen’in “Albrecht Dürer’e Saygı” (Homage to Albrecht Dürer) eseri, dünyanın en kapsamlı sanat koleksiyonlarından birine sahip Viyana’daki Albertina Müzesi’nin daimi koleksiyonuna dahil edildi. Müze daimi koleksiyonunda Türkiye’den Burhan Doğançay ve Sarkis‘in de eserleri yer alıyor. Sanatçının eseri, müze koleksiyonunun büyük bölümünü oluşturan çizimler ve baskılar bölümünde yer alacak.

Alman ressam Albrecht Dürer’in 1512 yılında yaptığı ünlü “Mavi Kuzgunun Kanadı” isimli eserinden esinlenerek, Salzburg’taki çalışmaları sırasında ortaya çıkardığı “Albrecht Dürer’e Saygı” (Homage to Albrecht Dürer) isimli eser, Türemen’in Dürer üzerine yaptığı çalışmaların bir parçası niteliğinde. Sanatçı 2013 yılında Floransa Bienali’nden aynı isimli farklı bir gravür çalışmasıyla Lorenzo il Magnifico Ödülü’ne, kağıt üzerine yapılan eserler kategorisinde layık görülen sanatçılar arasında yer almıştı.

Koleksiyonun aynı bölümü Leonardo da Vinci’den, Michelangelo’ya, Dürer’den Rembrandt’a uzanan, Picasso, Andy Warhol, Gustav Klimt, Egon Schiele, Paul Cézanne gibi geçmişten günümüze geniş bir yelpazede birçok farklı dönem sanatçısını barındırıyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan, 18.yüzyılda kurulmaya başlayan Albertina Müzesi, dünyanın en önemli grafik sanat koleksiyonlarından birine sahip.

13.yüzyıldan itibaren eser üreten sanatçıları koleksiyonunda barındıran Albertina Müzesi’ne Türkiye’den dahil edilen 3. sanatçı olan Mediha Didem Türemen (1982), aynı zamanda Türkiye’den koleksiyona dahil olan en genç sanatçı. Sanatçının eserleri; ayrıca Bulgaristan Gabrova Müzesi, Makedonya Çizim Müzesi, Portekiz Douro Müzesi Baskı Koleksiyonu, IMOGA Istanbul Grafik Sanatlar Müzesi koleksiyonlarında bulunmaktadır.