kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Meltem Cumbul ile Eric Morris atölyesi Eylül’de Kaçkar’da

28 Ağustos 2017

Eric Morris sisteminin resmi eğitmeni Meltem Cumbul7 – 9 Eylül tarihleri arasında, oyuncu ve oyuncu adaylarına yönelik, enstrüman ve işciliği kapsayan sistemi kullanarak Kaçkar dağlarında Avusor yaylasında bir atölye gerçekleştirecek. Atölyenin katılım kontenjanı 14 kişi ile sınırlıdır, son başvuru tarihi ise 5 Eylül Salı.

Dersler günde 6 saat sürecek ve katılımcılarla gün içerisinde birebir çalışılacak. Katılımcılar teknolojiden uzak, yeşil ve mavi ile bezeli, 3 gün keyifli eğitim ve doğa dolu bir yolculuğa çıkacak.

Eric Morris Sistemi:

55 yılını sistemin kurulması ve gelişimine ayırmış olan Eric Morris, Sistemi ikiye ayırır: Enstrüman ve İşçilik.

Enstrüman:
Bir piyano olsaydık, düzgün ses çıkarabilmemiz için akort edilmemiz gerekirdi ki eser bizim aracılığımızla çalınabilsin. Bir karakteri en gerçek noktadan yorumlayabilmemiz için öncelikle dönüşüme açık olabilecek bir kendimize ihtiyacımız var. Sistem bunu sağlamak için 1200’e yakın egzersiz olanağı sunuyor.

İşçilik:
İşçilik; Zorunluluk, Seçim ve Seçim Yolları olarak üçe ayrılır. Seçim Yolları 32 tanedir. Bu 32 tanesinden en az onunu bu üç günlük atölye çalışmamızda öğrenecek ve deneyimleyeceksiniz.

Dersler günde 6 saat olup, grup çalışmalarının yanı sıra her katılımcı ile birebir çalışılacak, gün bu şekilde tamamlanacaktır. Her katılımcı kendi otantik yapısında eşsizdir. Bu eşsiz yapıyı tanımaya başlaması, kabulu ve onu oyunculukta kullanılır hale getirebilmesi için bu atölye çalışmasının sadece bir başlangıç olduğunu hatırlatmak isteriz.