kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

:mentalKLINIK Viyana’da karma sergide

3 Ekim 2018

Viyana’da yer alan Galeri Krizinger tarafından düzenlenen Krinzinger Projekte14 Eylül – 25 Ekim 2018 tarihleri arasında küratörlüğünü Jerome Sans’ın üstlendiği ‘Thirtieth Year’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergide yer alan sanatçılar arasında Türkiye’den :mentalKLINIK de var. Sergide :mentalKLINIK’in yanı sıra Monica Bonvincini, Mircea Cantor, Leandro Erlich, Gregor Hildebrandt ve Mika Rottenberg gibi önemli isimler yer alıyor.

‘Thirtieth Year’, savaş sonrası yıllarda Avusturyalı şair ve Viyana kültürünün önde gelen kadın kahramanı Ingeborg Bachmann tarafından yazılmış bir kısa öykü koleksiyonuna (The Thirtieth Year, 1961) dayanıyor. Kadın özgürlüğünün simgesi haline gelen Bachmann’ın koleksiyonunda olduğu gibi, sergi de sanatçıların hayal ettikleri hikayeler ve yazılardan yola çıkıyor. Projeleri, Krinzinger Projekte’in farklı odalarında bir aile evinde gibi sergileniyor; her biri farklı kültürlerden ve bağlamlardan gelen figürlerin eşsiz evrenini keşfe açıyor.