kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Merdiven Art Space’ten iki yeni sergi

2 Eylül 2019

Merdiven Art Space, 5 Eylül – 5 Ekim 2019 tarihleri arasında  eşzamanlı olarak kapılarını açacak olan iki farklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Galeri mekânında Ahmet Öğüt’ün “THE MISSING T” başlıklı solo projesini ağırlayacak olan platform, hemen yanı başındaki #mebusan25 isimli bağımsız binada ise “Winter is Coming” başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ahmet Öğüt’ün yapıtla aynı adı taşıyan “The Missing T” başlıklı sergisinde Öğüt; videodan fotoğrafa, çizimden basılı medyaya uzanan çok yönlü pratiğinden bir parçayı Merdiven Art Space için özel olarak kurguladı. Mekâna özgü bir enstalasyon niteliğindeki sergi, dünyaca ünlü bir tatil destinasyonunun zihinlerdeki parıltısını kazıyınca ortaya çıkan sosyo-politik olguları odağına taşıyor. Turkuaz denizi ve bembeyaz kumsalıyla hafızalarda yer eden Karayipler’in Tulum şehrine Maya’ların Obsidyen taşından ilham alarak farklı bir mercekten bakan sanatçı; yerel halkın huzurdan uzak gündemine ışık tutuyor.

Dünyanın farklı kıtalarında benzer kaderi paylaşan, imajı cilalanmış kentleri çok uzağımızda aramamaya bir davet sunan iş; izleyiciyi, süslü maskenin altındaki gerçekleri düşündürmeye itiyor. Kişisel güvenlik ve temel haklarını talep etmek adına protesto düzenleyen polis memurlarının Meksika’daki yasadışı şebekelerle işbirliği yapan yönetimle ters düşmesi sonucu yaşadıkları zorlukları yansıtan video, gerçek kişiler ile yapılan röportajlar sayesinde tereddüte yer vermeyecek bir mağduriyetin ve aynı zamanda otoritenin kimde olduğuna dair kafa karışıklığının tasvirini yapıyor. Turistlerin gözünden deniz, kum, güneş etrafında ideal bir tatil opsiyonu olarak tanıtılan kentte; yerel vatandaşın maruz kaldığı ihmal ve suistimal; Ahmet Öğüt’ün kendine özgü sembolik ve hicivli üslubuyla galeri alanını “sözde” bir kumsala dönüştürdüğü yerleştirmesinde, sıra dışı yollarla mekâna taşınıyor.

Merdiven Art Space, imzalı bir pop-up projesi olarak kurgulanan “Winter is Coming”, giderek güçleşen mekân temin ve kullanım zorluklarına alternatif bir bakışla metruk bir binanın dönüştürülmesi sonucu hayata geçirildi. Kentsel dönüşümün sıradaki adayı olarak yıkılacağı günü bekleyen, Meclisi Mebusan Cad. No: 25’te yer alan #mebusan25; yakın geçmişin mimari ve bürokratik tüm izlerini bünyesinde barındıran post-modernist kimliğiyle sanatçıları kucaklıyor.

Popüler kültürün en ikonik mottolarından birine dönüşen “Winter is Coming” göndermesinin, son olarak siyasi bir figürün dilinde farklı bir bağlama oturuşundan ilham alan sanatçılar; iktidar, çöküş, kontrol bağımlılığı ve kaybı gibi kavramları irdeliyor. Mekânın terkedilmiş ve yıkık dökük atmosferiyle desteklenen güç sembolleri eksenli yapıtlar, eskiden yeniye uzanan bir ulusal bellek envanteri sunuyor. Her biri kendi üslubuyla; tersine dönen, aksayan, devrilen, kırılıp dökülen ya da tepetaklak olan fenomenleri işlerinin öznesi yapan sanatçılar, toplumsal ve bireysel beklentilerin paralelliklerini ve ayrışmalarını tartışmaya açıyor.

Sergide yer alan sanatçılar Halil Altındere, Şener Yılmaz Aslan, Osman Bozkurt, Fulya Çetin, Mehmet Dere, Erdal Duman, Leyla Emadi, Fırat Engin, Didem Erbaş, Berat Işık, Ferhat Özgür ve Kerim Zapsu.