kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Meriç Algün ve Ahmet Öğüt, Avrupa’nın En Heyecan Verici 50 Sanatçısı arasında

26 Aralık 2016

Politik karmaşalar, savaş, ekonomik belirsizlik, terör ve her türlü kötülüğün baskın olduğu bu yıl da satış rakamlarından ve kurumsal sergilerden bahsetmek yerine Artnet editörü Heddie Judah, daha da ileriye, sanat sektörünün engelleyen, etkileyen, kışkırtan ve düzenleyenlerine dikkat çekiyor.

Heddie Judah tarafından hazırlanan “Avrupa’nın En Heyecan Verici 50 Sanatçısı” listesi tüm bunları bir araya getirerek sizi Avrupa’da bir sanat yolculuğuna çıkarıyor. Listede iki Türkiyeli sanatçı da kendine yer buluyor: Meriç Algün Ringborg ve Ahmet Öğüt.

Listedeki sanatçıların eserlerinde Drone’lardan Blockchain’e, sanat sözlüğüne eklenen yeni formlar ve yeni araçlar mevcut. Fakat insanlığın doğayla ilişkisi, gençlik ve güzellik takıntısı, kadın bedeni, dans, şamanik ritüeller gibi eski konular ve temalar da listeye dahil. Listedeki sanatçılar, şebekeleşmiş çağda sanatçıların iş tanımı nedir, sanal kültürde aile ve annelik nerede temsil ediliyor, bir eserde maddi değer nereye konuluyor gibi sorular soruyor.

Meriç Algün Ringborg:

İstanbul doğumlu, Stockholm’de yaşayan sanatçı, Avrupa hakkında süregelen ve Avrupalı olmak ya da olmamak ne demek soruları özellikle bu yıl çok etkili. ARoS’taki sergisi Transboundary’nin bir parçası olarak gösterilen Promotion Europe, mekânın hatıraları olarak değil, mek’anın tasarıları olarak görülen, tırnak makasından örgü şapkalara kadar, AB sembolü olan yıldızlarla damgalanmış 170 objeyi sunuyor. Sanatçının çalışmaları 2017 yılında İstanbul Modern’de olacak.

Ahmet Öğüt:

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan Diyarbakır doğumlu sanatçı Ahmet Öğüt’ün başlattığı The Silent University, göç krizlerinin yaşandığı bu yılda odak noktası haline geliyor. Göçmenler ve sığınmacılar için dayanışma merkezli bilgi değişim platformu olan The Silent University giderek gelişmekte. Tensta Konsthall, ABF Stockholm, Impulse Theatre Festival, Ringlokschuppen Ruhr, Urbane Künste Ruhr ve The Spring Sessions in Amman gibi kurumlarla işbirliği içindeki oluşumun pratikten (Kendi işinizi nasıl kurabilirsiniz?) akademik (Heredot ve Med İmparatorluğu) kurslara kadar değişen bir içeriğe sahip.