kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Meriç Öner SALT’tan ayrılıyor

23 Kasım 2021

2007’de Garanti Galeri’de (GG) başlayan çalışmalarına SALT bünyesinde devam eden ve 2017 yılında Araştırma ve Programlar Direktörü görevini üstlenen Meriç Öner, SALT’tan ayrılıyor.

Meriç Öner, GG’nin İstanbullaşmak sergisi (Deutsches Architekturmuseum, Frankfurt, 2008) kapsamındaki veri tabanının editörlüğünü yaptı. Serginin genişletilmiş gösterimini 2011’de SALT Beyoğlu’nda bir dizi konuşma, sunum, gösterim ve performanstan oluşan 90 programıyla eş zamanlı gerçekleştirdi. Modern Denemeler 4: SALON (SALT Galata, 2012), YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi (SALT Beyoğlu, 2014) ile Tek ve Çok (SALT Galata, 2016) araştırma sergilerini yürüttü. Modern Denemeler 5: Aşı (SALT Galata, 2012 ve SALT Ulus, 2013), Yerelde Modernler (SALT Galata, 2013) İşveren Sergisi (SALT Galata, 2017) gibi projelerde yapılı çevre üzerine araştırmaların tartışılmasına vesile oldu. Londra merkezli Cooking Sections (Daniel Fernández Pascual ve Alon Schwabe) iş birliğiyle bu yıl, İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken sergisini hayata geçirdi. Uluslararası kültür kurumları ile üniversitelerin yer aldığı Asociación de Arte Útil platformu kapsamında 2017-2020 aralığında etkin olan Yararlı Sanat Ofisi’ni kurdu. Her yıl kente dair bir olgu etrafında seçili kurgu ve belgesel filmlere yer veren Perşembe Sineması’nı geliştirdi.

Meriç Öner, SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarının geliştirilmesi ve dijital içeriğe erişimin artırılması konularında önemli katkılar sağladı. SALT ile Kadir Has Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi üzerine arşiv ve araştırma projesini başlattı. 2022 yılında bu proje kapsamında binlerce belge dijital ortama aktarılarak çok yönlü bir çevrimiçi yazılım aracılığıyla erişime açılacak.