kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

MERKUR’de yeni sergi: “Anthroposynthetic”

11 Kasım 2020

MERKUR Galeri, 11 Kasım – 1 Aralık 2020 tarihleri arasında Burak Kutlay‘ın “Anthroposynthetic” başlıklı üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Sentetik insan” anlamında kullanılan “antroposentetik”, insanın içinde bulunduğu sisteme karşı olan farkındalığını ele alıyor. İngilizce’de “anthropo” (insan) ve “scene” (sahne) kelimelerinden türetilen “antroposentetik” kavramı, aynı zamanda yapay ve bileşimli anlamına gelen ‘sentetik’ kelimesi ve ‘antropo’ kelimesinin birleşimini de gerçekleştirerek yapay olarak dünyayı değiştirme gücünü elinde bulunduran insanoğlunu işaret ediyor.

Teknoloji, insan toplumunun ve faunasının gelişmesinde bir araç mı olacak? Yoksa kapital düzende kişisel çıkarlar sağlayan bir amaç mı olacak? Hiroşima ve Nagazaki’de kullanılan teknolojide olduğu gibi bu teknolojiler bir yıkım mı getirecek? Yoksa daha özgür, daha bireysel imkânlar ve olanaklar sunan pozitif gelişimi ve paylaşımı temel alıp yaşamı daha sürdürülebilir bir hâle mi getirecek?