kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Merve Elveren EVA International Konuk Programı’nın küratörlüğünü üstleniyor

30 Ekim 2018

Merve Elveren, 4 Eylül – 15 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan 39. EVA International’ın Konuk Programı’nın küratörlüğünü üstleniyor.

Elveren, görevi ile ilgili şunları dile getiriyor: “Küresel bir politik ve ekonomik mülksüzleştirme ikliminde “toprak” ne anlama gelir? Bu sözcük, iç rahatlığı kadar barışçıl ve çaresizlik uyandırır, kendini gerçekleştirme ve yerine getirmeyi barındırır, aynı zamanda da yoksunluk ve kolektiviteyi köprüler. Karşılıklı ve çatışan yoğunluklarla damarlanmış olan toprak kavramı, hem bugün hem de geleceği ele alarak statükoya meydan okuma potansiyeline sahiptir. EVA 2020 için, sergiyi, yakın geçmişten gelen eleştirel tarihsel modelleri ve eylemleri yeniden gözden geçirme ve paylaşılan hatıraları ve materyal geçmişlerini kullanma ve yeniden yorumlama bakış açısıyla günümüz örneklerini bir araya getiren geçici bir yer olarak düşünmek istiyorum. Bu amaçla, yerel kolektif toplumsal hareketlerin ve örgütlerin kendi kendini düzenleyen arşivleri ile işbirliği yapmayı umuyorum ve nihayetinde onlardan ve onlardan neler öğrenebileceğimiz konusundaki bir konuşmayı ateşlemeyi umuyorum.”