kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Met’in koleksiyonu dijitalleşiyor

6 Mart 2018
Met (The Metropolitan Museum of Art), koleksiyonunda bulunan ve telif hakkı süresi dolmuş tüm işleri Creative Commons Zero (CC0) aracılığıyla kullanıma açtı. Sanatçılar, öğrenciler, eğitimciler ve görsellere ihtiyacı olan diğer tüm kullanıcılar herhangi bir sınırlama olmadan görselleri kullanabilecek. Kamuya açılma süreci, Met’in dijitalleşme sürecinde çok öenmli bir rol üstleniyor.
Met, 5000 yıllık dünya tarihini kapsayan 1.5 milyon adetlik bir koleksiyona sahip. 3 milyar internet kullanıcısına hitap etmek isteyen Met, Open Access (Açık Kaynak) prensibiyle dijitalleşme sürecinde öncü bir rol oynamak istiyor.

CC0 lisansı altında kullanıma açılan 200.000 sanat eserinin dijital olarak sınıflandırılması tamamlandı. CC0 altında ayrıca esere ait başlık, sanatçı, ait olduğu kültür, kullanılan malzeme ve boyut gibi temel bilgilere yer verilecek. Bu sayede tüm dünyadan kullanıcıların daha şeffaf ve doğru bilgilere erişimi sağlanacak.

Yürürlüğe giren bu dijitalleşme süreci beraberinde farklı partnerliklere de imkân sağladı. Met, Open Access ile birlikte Creative Commons, WikimediaArtstor, Digital Public Library of America ve Pinterest’le olan işbirliklerini de duyurdu.