kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Metropolitan Sanat Müzesi’nin “Giriş Ücreti” davası sonuçlandı

2 Mart 2016

1870 yılında New York’ta kurulan Metropolitan Sanat Müzesi (MET), 1983 yılından bu yana makul bir giriş ücretine sahip olmasıyla biliniyor. MET, kira muafiyeti karşılığında, ziyaretçilere istedikleri kadar giriş ücreti ödemeleri için yerel yönetim ile bir anlaşma yapmıştı. Ancak 2013 yılında, müzeye karşı açılan toplu davalarda, MET’in kullandığı “tavsiye edilen giriş ücreti 25 dolardır ” ifadesinin ziyaretçileri yanılttığı öne sürüldü. MET’in tüm mecralarında kullandığı bu ifadenin açık olmadığı, ziyaretçilerin istediği bedeli ödeyebileceklerini anlatmadığı iddia edildi.

Nihayet, 26 Şubat’ta 3 yıllık bu dava sonuçlanarak, MET’in ilanlarında, duyurularında, bilet gişelerinde ve diğer alanlarında kullandığı dilin değişmesi kararı alındı. Alınan karar doğrultusunda, Metropolitan Sanat Müzesi bundan böyle “tavsiye edilen” ifadesi yerine “önerilen” bedelin 25 dolar olduğu emaresini kullanacak; ek olarak ziyaretçilerin istedikleri ücreti ödeyebileceklerini belirtecek.

Metropolitan Sanat Müzesi, kira muafiyeti anlaşması sonucunda her gelir grubuna ait ziyaretçiyi kabul etmeyi onaylamıştı. Müzeye gelen bir ziyaretçinin, 1 dolar vermeyi tercih etmesi durumunda, herhangi bir sorun ile karşılaşmayacağı kesin olarak karara bağlandı.

Metropolitan, yaklaşık olarak 2,5 milyar dolarlık bir yatırıma sahip olmasıyla, dünyanın en varlıklı müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Müzenin giderlerinin yalnızca %11’i, bilet gelirlerinden karşılanıyor.

Kaynak: Hyperallergic