kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

mezopArt’tan İran çağdaş sanatı üzerine söyleşi

12 Haziran 2018

mezopArt, 12 Haziran günü A Corner in the World X Bomontiada ALT ev sahipliğinde “İran’da Çağdaş Sanat: Performans Sanatı” başlıklı bir söyleşi gerçekleştiriyor.

İranlı çağdaş sanatçılar Esha Sadr ve Ramin Etemadi Bozorg’un konuk olacağı söyleşide İran’da çağdaş sanat ortamı, performans sanatı, İran ve Türkiye’den sanatçıların birlikte üretiminin olanakları ile sanatçıların son dönem projeleri konuşulacak. Etkinlik herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Etkinlik dili Türkçe ve Farsça.

Esha Sadr, birçok kültürlerarası ve disiplinlerarası sanat projesinde çalışmakta. Belgesel film, tiyatro, performans sanatı, video sanatı ve yazı alanlarında çalışmalarını sürdürmekte. Esha, 2012’den beri İran, ABD, Fransa, Almanya ve Fas’ta performanslar sergiledi. 2011’den bu yana 100’den fazla 1dk’lık sessiz videodan oluşan “Yaşamın Küçük İtirafları” adlı video art ve metin serisine devam etmekte. Ayrıca, yeni medya ve tiyatroda birçok sanat eleştirisi yayınlandı.

Ramin Etemadi Bozorg, İran’da ilk defa ortaya çıkan pek çok yeni medya projesinde yer aldı. Geçmiş çalışmaları, İran tarihindeki ilk performans ve video sanatları örneklerindendir. Ramin, çalışmaları aracılığıyla, yaşadığı toplumunun özellikleri sebebiyle kısmen yasaklanmış veya unutulmuş olan merhameti ifade eder. Sosyo-politik olaylardan, konuşulmayan en kişisel şeylere kadar her şeyi sürekli olarak belgelendirir.