kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde yeni sergi: “Bir Başka Gerçeklik”

26 Şubat 2019

Millî Reasürans Sanat Galerisi, 21 Şubat – 6 Nisan 2019tarihleri arasında Seçil Erel’in galeri için hazırladığı Bir Başka Gerçeklik sergisine ev sahipliği yapıyor. Bir Başka Gerçeklik sergisi için hazırlanan kitabın metni Fatoş Üstek tarafından kaleme alındı.

Seçil Erel, önceki sergilerinde hayatının odağında yer alan mekânlardan yola çıkarak aidiyet ve mimari kavramlar üzerine yoğunlaşıyordu. Çalışmalarının alt yapısında matematiksel (analiz) kurgu ve sezgisel yaklaşımların bir arada dengeli biçimde dikkat çektiğini görüyoruz. İnsanın içinde yaşadığı mekan ile ilişkisini sadece mimari bağlamda ele almayıp, yerleşim, uzaydaki konumu gibi makro boyutta da irdeleyen sanatçı eserlerinde haritaların mantığına yaklaşımla, izleyiciyi yeni bir bakma ve görme biçimine davet eder.

“Sergide yer alan bütün eserler, Erel’in kendi dönüşüm sürecinde topladığı bilgeliklerin bir yansıması olarak görülebilir. Bir Başka Gerçeklik, sanatçının denge ve doğum/ölüm/yeniden doğuş döngüsünü içselleştirerek yorumladığı, bilimsel bakış ile teolojik bakış açılarını sentezlediği ve yeniden ürettiği bir sergi olarak ön plana çıkıyor” sözleri ile tanımlıyor sergiyi Fatoş Üstek.