kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Milliyet Sanat’tan yeni bir sergi: “Yabani/Untamed”

12 Ağustos 2021

Milliyet Sanat, 49. yılında, 11 – 15 Ağustos 2021 tarihleri arasında fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş’ın “Yabani/Untamed” başlıklı sergisine Ayvalık Ayazması’nda ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü Sabiha Kurtulmuş üstleniyor.

Yabani/Untamed sergisi, Ali Kabaş’ın 2003 yılından beri Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz sahillerinde, insan müdahalesi olmayan doğal alanları paramotoruyla uçarak gökyüzünden çektiği fotoğraflardan oluşuyor. El değmemiş alanların keşfine çıkarak özellikle karadan ve denizden ulaşımın mümkün olmadığı ve kurtarılmanın zor olduğu bölgelere riskli uçuşlar yapan sanatçının fotoğrafları, tabiatın rahat bırakıldığı zaman oluşturduğu doğal zenginliği gözler önüne seriyor.

Toprakla suyun birleştiği, koruma altında ya da kendi haline bırakılmış durumdaki bu geniş alanlar, insan nüfusu ve hırsının etkisiyle sürekli yok olma tehdidi altındalar. Ulaşımın yasak olduğu ya da kapalı kalan yerler dışında tüm doğal alanların madenler, inşaatlar ve yerleşim bölgeleri tarafından işgal edilip tabii hallerini yitirdiğine tanık olan Ali Kabaş, çalışmalarıyla çevresel değişikliğe ve doğaya verilen zarara dikkat çekiyor. Sanatçı, Yabani/Untamed sergisini oluşturan fotoğrafları sayesinde, sayıca az ve ‘ehlileştirilmemesi’ gereken tabii alanların güzelliklerinden herkesin kendisi kadar etkilenmesini ve hem Türkiye’ye hem de dünyaya bu bakış açısıyla bakmasını diliyor.