kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mine Sanat Galerisi arşivleri Salt Araştırma’da

15 Eylül 2022

Salt, Mine Sanat Galerisi’nin 1985’ten 2000 yılına kadar gerçekleştirdiği sergi ve etkinliklerine dair yazılı, görsel ve işitsel malzemeleri derleyerek ücretsiz erişime sunuyor. Salt Araştırma tarafından kataloglanan ve 810 belgeden oluşan arşivarchives.saltresearch.org adresinden çevrimiçi olarak incelenebiliyor.

Hâlen İstanbul ve Bodrum’da etkinliklerini sürdüren Mine Sanat Galerisi’nin çevrimiçi erişime açılan arşivi, 1985-2000 yılları arasında gerçekleştirdiği faaliyetleri odağına alıyor. Galerinin düzenlediği sergi ve etkinliklere katılmış olan, aralarında Yusuf Taktak, Tomur Atagök, Serhat Kiraz, Nur Koçak ve Mustafa Altıntaş’ın da bulunduğu sanatçıların Salt Araştırma’daki arşivleriyle birlikte, dönemin sanat ortamına bütüncül bir bakış sunuyor.

Mine Sanat Galerisi, 1980’lerde Kadıköy, İstanbul’da Adnan Çoker, Şenol Yorozlu, Serhat Kiraz, Meriç Hızal, Can Maden ve Berna Erkün gibi birçok sanatçının uğrak yeri olan Melodi Müzikevi’nin üst katında açıldı. Resmî olarak 1985’te Mine Gülener tarafından kurulan galeri, yıllar içerisinde Kadıköy’de çeşitli mekânların yanı sıra Nişantaşı ve Bodrum’da faaliyetlerini sürdürdü. Çoğunluğu İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan sanat galerilerinin aksine, mekânsal olarak Anadolu yakasında konumlanmayı tercih etti. Bölgedeki sanat faaliyetlerinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan galerinin oluşuma dair ilk adımlar, aralarında Adnan Çoker, Mustafa Ata, Zekai Ormancı, Serhat Kiraz, Nur Koçak ve Yusuf Taktak’ın da bulunduğu bir grup sanatçı ile fikir paylaşımı içerisinde atıldı. 1985’ten günümüze pek çok sanatçının kişisel ve grup sergilerinin yanı sıra her yıl gerçekleştirilen, toplam 25’i aşkın yaz sergisi düzenledi, çeşitli sanat fuarlarına katıldı. Atölye ve etkinliklerle bu sergilerde ele alınan konuların daha geniş kitlelerce tartışılmasını teşvik ederek Türkiye sanat ortamına katkı sağladı.