kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer ArtWriting projesinden sanat yazarları için açık çağrı

16 Ocak 2017

Mixer‘in yeni ve gelecek vaat eden sanat eleştirmenlerini ve sanat yazarlarını ortaya çıkarıp desteklemek amacıyla kurduğu ArtWriting Turkey projesi; workshoplar, sergi turları ve tartışma toplantıları düzenleyerek projeyi yenilemeye devam ediyor.

AWT; yeni projesiyle genç sanat yazarlarından hünerlerini göstermesini istiyor. Genç sanat yazarlarına yönelik yapılan açık çağrı ile amaçlanan onları yazım konusunda teşvik etmek, yazıları konusunda geri bildirim almalarını sağlamak ve Türkiye’de sanat yazımını daha ileri bir noktaya taşımak. Yapılacak açık çağrıya yanıt veren kişiler arasında seçilen 10 makale, Mixer’in web sitesinde yayınlanacak; bununla birlikte, 1000 adet baskı da müze, üniversite ve koleksiyonların kütüphanelerinde sergilenmek üzere dağıtılacak. Jüri tarafından seçilen üç yazarın yazıları Istanbul Art News’un Nisan sayısında yer alma hakkı kazanacak.

Bu yıl, Istanbul Art News Genel Yayınlar Direktörü Yasemin Bay, Doğan Kitap Yayın Direktörü, gazeteci-yazar Cem Erciyes, gazeteci ve AICA üyesi Evrim Altuğ; projeye başvuran sanat makalelerini inceleyerek değerlendirecekler.

Açık çağrı için başvuran yazarların, yakın zamanda gerçekleşen (Kasım, Aralık, Ocak ayları içerisinde) bir güncel sanat sergisi hakkında, sanatçı ve sanat eserlerini inceleyen, daha önce bir yerde yayımlanmamış üç farklı makalesini, her biri 400 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlaması gerekiyor.

Başvuruların, Word dosyası formatında prize@artwritingturkey.com adresine e-posta atılması gerekmektedir.

Başvuru için bilinmesi gerekenler:

  • Başvurular sadece Türkçe olarak kabul edilecektir.
  • Başvuran yazarların 18 yaş üzeri olması gerekmektedir.
  • Başvuranların daha önce yayımlanmış en fazla üç sanat makalesi olmalıdır. (Lütfen daha önce yayınlanmış yazılarınızın bağlantılarını veya makaleleri e-posta olarak dosyaya ekleyiniz.)
  • Başvurulan makalelerin Word dosyası formatında olması gerekmektedir.

Önemli Tarihler:

  • Başvuru için Son Tarihi: 15 Şubat 2017
  • Ödüllerin Duyurusu: 1 Mart 2017
  • Istanbul Art News için seçilen 3 makalenin ulaşması: 15 Mart 2017
  • Kitabın Lansmanı: 5 Nisan 2017