kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer’de iki yeni sergi

18 Kasım 2016

Genç çağdaş sanatçıları görünür kılmayı amaçlayan Mixer, iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor. Meltem Şahin’in “Negative Pleasure” başlıklı sergisi 1 Kasım – 3 Aralık 2016 tarihleri arasında, Murat Han Er’in “İç Yüzey” sergisi ise 11 Kasım – 3 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

“Negative Pleasure” sanatla ilişkili felsefe kavramlarını animasyonlar ve optik oyuncaklar kullanarak aktarıyor. İllüstrasyon pratikleri üzerine yüksek lisansını Maryland Institute College of Art’ta tamamlayan Şahin, Arduino platformu, motorlar ve hareket sensörleri kullanarak zoetrope ve hareketli kukla gibi animasyon türünün ilk örneği sayılabilecek oyuncakları günümüze uyarlıyor.

Murat Han Er’in “İç Yüzey” başlıklı ilk kişisel sergisi ise sanatçının fotoğraf, video ve yerleştirme çalışmalarına yer veren sergi, insanın kendisi ve çevresiyle kurduğu güven ilişkisini korunan ve gizlenen olgular üzerinden işliyor.

“İç Yüzey” sergisinde sanatçı, kırmızı ve beyaz renklerindeki ikaz bantlarını kişisel sınırları belirlemek için kullanırken kamusal ve toplumsal alandaki güvensiz bölgeleri de ifşa ediyor. Fiziksel ihlali kolay olan bant ve koli gibi dayanıksız malzemelerin yarattığı suni korunma duygusuyla, bireyin iç dünyasını müdafaa taktikleri arasında bağ kuruyor.

Sanatçı güneşbaskı (cyanotype) tekniğiyle oluşturduğu eserleri ışığa maruz bırakırken bir yandan insan psikolojisini teşhir ediyor, saklanmış duyguları ortaya çıkarıyor.