kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer’de yeni sergi: ‘’Art on Screen’’

23 Haziran 2020

Mixer, 25 Haziran -15 Ağustos 2020 tarihleri arasında ‘’Art on Screen’’ başlıklı çevrimiçi video sergisine ev sahipliği yapıyor. Farklı tekniklere odaklanan sergi serileri düzenleyen Mixer, ‘’Art on Screen’’ sergisi kapsamında Türkiye’den altı sanatçının farklı ülkelerden takip ettiği sanatçıları Mixer’in internet sitesi üzerinden izlenebilecek bir seçkide bir araya getiriyor.

Teknolojinin, günümüz koşullarını yeniden şekillendirme biçimlerini, ekranların hayatımızdaki yerine odaklanan sergide; sanatçılar Balkan Karışman & Maotik, Can Büyükberber & Trudy Elmore, Meltem Şahin & George Wylesol, Ozan Türkkan & Claudia Larcher, Sırma Doruk & Julie Nymann, RAW & Kuflex’in işleri yer alıyor.

Bilgisayar ortamında üretilen ve ekranlar aracılığıyla izleyici ile buluşan video çalışmalar, dış dünya ile etkileşimimizin azaldığı ve çevrimiçi ağlar aracılığıyla temas kurduğumuz bu sürece yakından tanıklık ediyor. Ekranlardan evlerimize giriyor ve yeni düşünme biçimleri yaratmamıza olanak tanıyor.

Günlük yaşantımız, sosyal hayatlarımız ve ihtiyaçlarımızın ekranlarla kısıtlı kaldığı bu dönemde, dijital anlamda birçok alışkanlığımız da değişti. Aslında, kendini ifade etmek için farklı araçları kullanan sanatçılar 1960’lı yıllardan beri dijital malzemelerden besleniyor ve ekranlar aracılığı ile bize ulaşan işler üretiyorlar. 1983’ü 1984’e bağlayan yılbaşı gecesi Nam June Paik’e ait Good Morning, Mr. Orwell isimli video hem New York (WNET TV) ve hem de Paris’ten (Centre Pompidou) aynı anda bir uydu yayını yaparak ekranları başındaki 25 milyon izleyiciye ulaşan bir TV programı yaptı. George Plimpton’ın sunduğu programda John Cage’ten, Joseph Beuys’a, Allen Ginsberg’ten, Merce Cunningham’a birçok sanatçı yaklaşık bir saat boyunca bir performans gerçekleştirdiler. Bugün hayatlarımıza baktığımızda teknolojinin ve ekranların hayatımızın artık ‘ayrılmaz’ bir parçası olduğunu görüyoruz.

Sergiye paralel düzenlenecek konuşma serileri, davet edilen sanatçıların üretim süreçleri ile beraber video sanatının gelişimi, kullanılan araçlar ve sergileme yöntemlerini paylaşma fırsatı sunacak.