kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer’de yeni sergi: Lekesiz

18 Ocak 2019

Mixer, 18 Ocak – 23 Şubat 2019 tarihleri arasında üç sanatçının işlerinin yer aldığı ‘Lekesiz’ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Farklı disiplinlerde işler üreten sanatçılar Ayşe Yıldırım, Egemen Tuncer ve Pınar Yılmaz içinde bulunduğumuz, insanlar tarafından yapılan yapıların davranışlarımızı nasıl yönlendirdiği üzerine farklı düşünme biçimleri geliştiriyorlar.

Ayşe Yıldırım, oluşturduğu seride form ve biçim kaygısından yola çıkarak mimariden seçtiği detayları daha yalın hale getirerek, boşlukla biçimlendiriyor. Eserlerinde mimariyi konu olarak seçen Ayşe Yıldırım, toplum ve birey arasındaki ilişkiyi irdeliyor.

Dış dünya ve içerisi ile bağlantıyı bir pencere metaforu ile ele alan Pınar Yılmaz, kent yaşantısı içerisinde yorgun düşen zihinler ve bedenlerin hanelerine çekildikten sonra, bulundukları mekanlar üzerinden bir sunum yapıyor. Hane’nin koruyan duvar örgüsü, dış dünyaya açılan penceresi ve üzerinde yürüdüğü zemini incelerken, o mekanın ne kadar bize ait olduğunu sorguluyor.

Sıradan hane eşyaları ile kurduğumuz ilişkiye odaklanan Egemen Tuncer daha öncesinde kendi atölyesinde çektiği fotoğraflardan yola çıkarak fotoğraflarda görünen sahneleri sayısal ortamda modelleyerek yeniden canlandırır. Her yerde kolaylıkla bulunabilen ve satın alınabilen nesnelerden oluşan, bir anlamda, stereotipik ölü-doğa görselleri olarak adlandırılabilecek çalışmalar ezberlenmiş ya da bir hayli aşina olunmuş sahneleri gösterir.