kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer’de yeni yıl yeni sergiler

19 Ocak 2018

Mixer, 20 Ocak – 24 Şubat 2018 tarihleri arasında Ahmet Ergenç küratörlüğündeki “Hayvanların Tarafı” isimli sergi ile Işıl Arısoy Kaya‘nın ilk kişisel sergisi  “Uyuyor musun?”u izleyiciyle buluşturuyor.

“Hayvanların Tarafı”, Sadık Arı, Fulya Çetin, Sinem Dişli, Ece Eldek, Didem Erbaş, Çınar Eslek, Eda Gecikmez, Hatice Çiçek, Ata Kam, Huri Kiriş, İhsan Oturmak, Gümüş Özdeş, Mert Öztekin, Deniz Paşa, Ekin Saçlıoğlu, Ahmet Sarı, İlhan Sayın, Yusuf Sevinçli ve İrem Sözen’in çalışmalarından oluşuyor.

Adını Nazlı Karabıyıkoğlu’nun Hayvanların Tarafı adlı hikaye kitabından alan bu sergide bir araya gelen işler insandan ve uygarlıktan uzaklaşıp hayvan ve tabiata dair ihtimallere odaklanıyor. İnsanın karşısında insan-dışını, uygarlık karşısında uygarlık-dışını düşünmeye çalışan bu işler insan merkezci bir bakıştan kurtulup yabana ve doğaya yönelerek yeni bir bakış öneriyorlar.

“Uyuyor musun?”da ise Işıl Arısoy Kaya, kendisini figür edindiği fotoğraflarını farklı mekanlarda çekerek bu görüntüleri üst üste yerleştiriyor. Bu müdahaleyi mekanları soyutlaştırmak üzere kullanıyor. Bedenin ve mekanın geçiciliği ile mekana ait olmama durumuyla ilgilenen Kaya, arayışı boyunca sorduğu soruları kendisi ve izleyici için vurguluyor: Kıyafeti giyen benim ama ben kimim? Ben Ben’im. Aynayım. Yansıtanım. Oyun alanıyım. Suretim. İlk defa gelenim. Tekrar tekrar gelenim. Arayanım. Bulamayanım. Bulanım. Fenayım. Bekayım. Yolum. Seçilenim. Dışım. İçim. Bilgiyim. Etim. Kemiğim. Aslında ben kimim?