kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer’den yeni dijital sergi: “Printed Re-visited”

7 Mayıs 2020

Mixer, 8 Mayıs Cuma gününden itibaren Printed Re-visited başlıklı bir dijital sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, seçkisinde, daha önce Mixer’de görülmüş baskı sanatına dair farklı araçlar ve düşünce biçimlerinde üretilen işlere ek olarak kimi sanatçıların son dönem çalışmalarına da yer veriyor

Mixer’in Printed başlıklı, ilki 2015 yılında gerçekleşen ve baskı sanatına odaklanan uzun soluklu sergi serisinin bu yıl küratörlüğünü Kerimcan Güleryüz’ün gerçekleştireceği Printed’20 başlıklı 6. edisyonu izleyici ile buluşmaya hazırlanıyordu. COVID-19 pandemisi nedeniyle Nisan ortasında gerçekleştirilmesi planlanan Printed’20 sergisini ileri bir tarihe erteleyen Mixer, bu zamana kadar gerçekleştirilen Printed sergilerinden bir seçkiyi çevrimiçi olarak izleyici ile buluşturuyor.

Özgün baskı tekniklerinin geçmişi çok eskiye dayanıyor. Dürer, Goya, Rembrandt gibi birçok ünlü sanatçı farklı baskı tekniklerini kullanarak önemli eserler ürettiler. 2. Dünya Savaşı sonrası Pop Art’ın gelişimi ile eser çoğaltımı çok daha fazla gündeme geldi ve farklı bir anlam kazandı. Özellikle geleneksel tekniklerle baskı eser üretebilmek çok yaratıcı bir deha gerektiriyor. Bir eserin neye dönüşeceğini negatifinden ön görebilen ve detaya önem veren bir deha. Bu üretim şekli aynı zamanda sanatçıya yepyeni yaratım olasılıkları sunuyor. Bütün bu mükemmel özelliklerinin yanında, eserin farklı baskı teknikleri ile çoğaltılabilir olması, onun daha çok koleksiyona ulaşması için bir olanak sağlıyor.

Baskının tüm özelliklerine 5 senedir yapmış olduğu Printed sergilerine ışık tutan Printed Re-visited, seçkisinde, daha önce Mixer’de görülmüş baskı sanatına dair farklı araçlar ve düşünce biçimlerinde üretilen işlere ek olarak kimi sanatçıların son dönem çalışmalarına da yer veriyor. Ayrıca, önceki yıllarda hazırlanan ve baskı sanatının tarihini ve gelişim sürecini ele alan Printed sergilerine ait görsel, dijital katalog ve röportajlar da Mixer’in internet sitesinde erişime açık olan kaynaklar arasında yer alıyor. Sergiyi 8 Mayıs Cuma gününden itibaren hem Kunstmatrix üzerinden sanal tur ile gezebilir, hem de Mixer’in internet sitesinden eserleri tek tek inceleyebilirsiniz.

Printed Re-visited, çevrimiçi olarak Eda Kehale ArgünProf. Dr. Marcus GrafDoç. Ozan Bilginer’in konuşmacı olarak katılacağı ve Hamit Hamutçu’nun moderasyonunu yaptığı bir etkinlik ile 8 Mayıs Cuma günü açılıyor.

Baskı alanındaki geniş bilgisi ile Eda Kehale Argün, neredeyse imkânsız görünen bir konuyu ele alarak Türkiye’de baskı üretiminin son 30 yılına ışık tuttuğu Printed’17: The Multiplier Effect sergisinin seçkisini yapmıştı. Eğitmen ve küratör Prof. Dr. Marcus Graf ise Printed’19: The Multiple Choice sergisi ile baskı üretiminin sınırlarını sorgulayarak, farklı fikir, estetik ve yöntemlerin harmanlanmış bir hali olarak çağdaş sanatın bugünkü çoğulcu tavrını izleyiciye yansıttı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde çalışan akademisyen- sanatçı Doç. Ozan Bilginer Printed’18 sergisinde yer almıştı. Baskı teknikleri, bunun sanatçıların pratiklerindeki yeri ve edisyonlu işler ile ilgili konuların konuşulacağı etkinlik 8 Mayıs Cuma günü saat 16:00’da Zoom üzerinden gerçekleşecek. Kaydedilen yayın daha sonra Mixer’in YouTube hesabından yayınlanacak.