kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer’in Printed serisi ‘iziziz’ ile devam ediyor

21 Nisan 2022

Mixer, 15 Nisan – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında, 2015 yılından bu yana düzenlediği Printed sergi serisinin 7. edisyonuna ev sahipliği yapıyor. Seri, bu kez Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Uygulama Atölyesi’nin tarihine ve güncel durumuna odaklanan iziziz isimli sergi ile gerçekleşiyor. Serginin danışmanlığını Can Aytekin ve Yasemin Nur Erkalır üstleniyor.

Mixer; Art Lab, Mixer Editions ve Printed serilerindeki deneyinin bir uzantısı olarak Juma Binası giriş katında açılan Mixer Print Studio da, bu sergi ile senkronize biçimde katılıma açık olacak.

Sergide yer alan sanatçılar Léopold Lévy, Sabri Berkel, Fethi Kayaalp, Asım İşler, Fevzi Tüfekçi (Ustalara Saygı) ile Albina Onay, Burcu Özyılmaz, Buse Kökçü, Can Aytekin, Cansu Kahraman, Ceren İren, Ekin Saçlıoğlu, Elif Çimen, Ezgi Kılıç, Gurur Birsin, Gümüş Özdeş, İrem Nur Çelebi, Kerim Tıp, Melihat Tüzün, Melda Yaramış, Müge Bakır, Nalan Yırtmaç, Serap Gülerçin Karluk, Sevil Tunaboylu, Sibel Kırık, Umut Germeç, Yasemin Nur Erkalır.

PRINTED’22: iziziz, Mixer tarafından çağdaş sanatın ulaşılabilir olması amacıyla başlatılan ve çoğaltılabilir sanat çalışmalarına yoğunlaşan periyodik sergi serisi Printed’ın yedincisidir. İlk altı sergide farklı küratörlerle iş birliği içinde çok sayıda sanatçının, geleneksel baskı tekniklerinden dijital baskı tekniklerine; fotoğraftan heykele uzanan geniş bir skalada çoğaltılmış sanat çalışmalarının sunumuna yer verdi. Yedinci sergi, baskı sanatlarının gelişimini araştıran derin incelemeler yapma sorumluluğu ışığında; baskı sanatlarının üretilmesini sağlayan atölyelere ve onları sürdüren sanatçılara odaklanma fikri ile ortaya çıktı. Bu düşüncelerle Printed’22 sergisinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Uygulama Atölyesi ele alınıyor. PRINTED’22: iziziz, atölyenin güncel yöneticileri öğretim üyeleri Can Aytekin ve Yasemin Nur Erkalır’ın danışmanlığında düzenleniyor ve Gravür Atölyesi’nin geçmişi ile bugünü arasında bir yolculuk önermesi sunuyor.

PRINTED’22: iziziz, kuruluş öyküsü 1892’ye uzanan Gravür Uygulama Atölyesi’nin geçmişini, 1936 yılında Léopold Lévy yönetimiyle yenilenen yapısından art arda Sabri Berkel, Fethi Kayaalp, Asım İşler, Fevzi Tüfekçi dönemlerinden günümüze baskı eserler, tanıklıklar, belgeler ve fotoğraflar eşliğinde izleyici ile paylaşıyor. Sergide farklı kuşaklardan sanatçıların Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Uygulama Atölyesi’nde uyguladığı çok çeşitli gravür pratikleri sergileniyor. PRINTED’22: iziziz sergisi, linolyum ve ahşap baskı gibi tümsek baskı örneklerinin yanı sıra bakır ve çinko plakaların kullanıldığı kuru kazı, asitle kazı, aquatint, şekerli çini, yumuşak vernik, vizkozite gibi çok farklı teknik uygulamalarla elde edilen gravür baskı pratiklerinini bir araya getiriyor.

Mixer Print Studio, Mixer’in Printed serisi ile sürdürdüğü baskı sanatlarına eğilen yaklaşımı ve bir dönem düzenlediği ArtLAb deneyiminin mirası ile temel baskı pratiklerinin uygulanmasını amaçlayan bir etkileşim alanı olarak oluşmuştur. Stüdyo, bir grup sanatçının fikir ve uygulama biçimlerini tartışıp yeni üretimler üzerine çalışma alanı olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda izleyiciye açık hali ile bir buluşma noktasıdır. Can Aytekin ve Yasemin Nur Erkalır’ın desteğiyle yürütülecek olan Mixer Print Studio, baskı tekniklerinin üretilebilir, sürdürülebilir ve ulaşılabilir olmasını hedefler. Mixer Print Studio, Can Aytekin ve Yasemin Nur Erkalır’ ın atölyeyi kullanımıyla başlayacak ve bir dizi sanatçının atölyeyi devralmasıyla devam edecektir. Mixer Print Studio, PRINTED’22: iziziz sergisiyle ilişkili olarak yapılan üretimler, düzenlenecek konuşma ve atölyeler ile baskı sanatlarının Türkiye’deki durumunu derinlemesine incelemeyi amaçlıyor.