kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

MMKD Sohbetleri 2018 programı başlıyor

9 Ocak 2018

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nin (MMKD), müzecilerin birbirini daha yakından tanıması amacıyla geliştirdiği projelerinden Müzeciler Sahne Arkasını Anlatıyor etkinliğinin ikincisi 2018’in ilk ayından itibaren başlıyor.

Zeynep Toy ve Emine Mine Bora tarafından koordine edilen ve Canan Cürgen’in modere ettiği konuşma serisi kapsamında belirli bir konu etrafında davet edilen konuşmacılar yaptıkları işlerin sahne arkası detaylarını anlatacak ve dinleyicilerin merak ettikleri soruları cevaplayacak.

Canan Cürgen moderatörlüğünde gerçekleşecek ve bildiri yerine sohbet formatında ilerleyecek etkinlik serisiyle; müzecilerin deneyimlerinin paylaşılması, ortak sorunlara dair fikir alışverişinde bulunulması ve böylece Türkiye’de müzeciliğin bir meslek olarak gelişiminin desteklenmesi hedefleniyor.

Program:

10 Ocak Çarşamba – Arşiv Yönetimi ve Kullanımı: Osman Serhat-Sakıp Sabancı Müzesi

15 Şubat Perşembe – Koleksiyon Yönetimi: Toplama, Tasnif, Sergileme: Cihan Çolak, Müze Sergi İşleri

14 Mart Çarşamba – Müzeyi Düşlemek, Tasarlamak, Kurmak: Mimar Metin Deniz

11 Nisan Çarşamba – ICOM-Müze Profesyonelliğinin Uluslararası ve Toplumsal Boyutları: Suay Aksoy, Afşin Altaylı, Burçak Madran

9 Mayıs Çarşamba – Müzelerde Erişilebilirlik: Engelli Erişimi Uygulamaları: Doç. Dr. Alpaslan Hamdi Kuzucuoğlu

13 Haziran Çarşamba – Müzelerde Yeni Medya Kullanımı: Duygu Atalay Şimşek