kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

MoMA çalışanları kurumu protesto ediyor

9 Ağustos 2018

New York’ta yer alan Museum of Modern Art (MoMA) çalışanları, kurumun heykel bahçesinde haklarını arıyor. Müze bünyesinde çalışan United Auto Workers Local 2110 isimli ekip, MoMA’nın sendikalı işçileri olduklarını ve sözleşme pazarlığında olduklarını belirtiyor.

Mayıs ayı itibariyle sözleşmesi biten işçiler, Mayıs ayından beri sözleşmesiz çalışmakta. Çalışanlar ayrıca fazla mesai ödememesi alamamaktan dolayı da müze yönetimini protesto ediyor. MoMA yönetimi ise yaptığı açıklamada Local 2110 ve diğer 4 sendika ile görüşmelerin sürdüğünü belirtiyor. MoMA yönetimi ayrıca ekiplerine sahip çıkmak istediklerini ve sözleşme sürecine yansıtacaklarını iletmişti.

Ekibin en önemli talebi, maaş artışları ve sağlık hakları. Müze yönetimini maaş artışını azaltması ve çalışanlarının sağlık giderlerini karşılamayı reddetmesi, çalışanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Çalışanlar MoMA’nın izlediği bu politikanın, müzenin 2019 yılındaki genişleme planı ile alakalı olduğunu söylüyorlar. Müzenin 2019’da yapacağı genişleme stratejisi sebebiyle müze çalışan maaşlarını kısıtlamakla kalmayıp çalışanları mesai ödemeksizin fazla çalıştırmakta.

Protestonun diğer bir önemli konusu ise küratöryel asistanların çalışma güvenliğinin olmaması. Küratöryel asistanlar sadece 4 senelik dönemlerde işe alınıyor; asistanların ilerisi için işe devam garantisi bulunmuyor.

*Bu yazı artnet‘ten çevrilmiştir.