MoMA, Met ve Brooklyn Museum çalışan sayılarını azaltıyor

23 Haziran 2016

New York’un en önemli 3 müzesi Metropolitan Museum of Art, Museum of Modern Art (MoMA) ve Brooklyn Museum gelecek aylarda çalışan sayılarını azaltacaklarını bildirdi. 17 Haziran Cuma günü ise Met bu kesinti kararı için ilk aksiyonu aldı, üst düzey yönetimden 3 kişinin işine son verildi. Kültür alanında fon toplamanın zorlaştığını belirten müzeler, 4 hafta içerisinde tüm kesinti planlarını uygulayacaklarını açıkladı.

The Art Newspaper‘ın yürüttüğü bir araştırma, müzelerin 2007-2014 yılları arasında ek bina projelerine yaptıkları harcamaları sebebiyle finansal sıkıntıya düştüklerini öne sürüyor. MoMA ve Met’in en yüksek harcama kaleminin çalışan maaşları olduğu söyleniyor. Amerikan müze küratörlerinin maaşının, İngiltere’ye kıyasla 2-3 kat fazla olduğu da belirtiliyor. 2013 yılında Met’in operasyonel giderlerinin %70’ini 2300 çalışanının maaşları oluşturdu. MoMa’nın ise maaş kalemi operasyonel giderlerinin %50’sini kapsıyor. Müzeler, operasyonel harcamalarını karşılamak için yeni gelir modelleri oluşturmaya çalışacak.

Met’in bu yıl yaptırdığı ek binanın 10 Milyon Dolarlık bir bütçe açığı oluşturduğu söyleniyor. Öte yandan müzenin 2015 yıl sonu geliri ise 2.7 Milyar Dolar olarak açıklanmıştı. MoMA’nın da yine aynı şekilde gelir kaynakları azalmamış olmasına rağmen müze yetkilileri kemer sıkacaklarını açıkladı. Son zamanlarda hızlı büyüyen Brooklyn Müzesi‘nin yetkilileri ise New York’ta müze yürütmenin maliyetinin çok arttığını belirtiyor.

*Haber The Art Newspaper’dan çevrilmiştir.